Groźba inwazji na Ukrainę. Fogiel: mamy wyłom w jedności europejskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Groźba inwazji na Ukrainę. Fogiel: mamy wyłom w jedności europejskiej
Goście "Śniadania w Trójce" poruszyli temat możliwej rosyjskiej inwazji na UkrainęFoto: PR

– Współpracujemy z sojusznikami ws. Ukrainy. Mamy jednak wyłom w jedności europejskiej, jeżeli chodzi o postawę Niemiec – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Radosław Fogiel z Prawa i Sprawiedliwości. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli także Marcin Kierwiński z Koalicji Obywatelskiej, Paweł Sałek z Kancelarii Prezydenta oraz Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

W piątek zakończyło się dwudniowe spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy w Wiśle. Głowy państw rozmawiały o kwestiach bezpieczeństwa i możliwej agresji Rosji na Ukrainę. 

"Przekazałem prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu, że Ukraina może liczyć na wsparcie naszego kraju" - napisał na Twitterze Andrzej Duda. Dodał, że "Polska odrzuca koncepcję stref wpływów i opowiada się za pełną integracją euroatlantycką Ukrainy". Podziękował za "cenną wizytę i konstruktywne konsultacje".

Rada Bezpieczeństwa Narodowego

Marek Sawicki powiedział, że działania Andrzeja Dudy to krok w dobrym kierunku, jednak potrzebne są kolejne inicjatywy. – Dobrze, że pan prezydent rozmawiał z prezydentem Ukrainy, ale w Polsce pilnie potrzebne jest zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, bo kwestia Ukrainy i zmiany geopolityki staje się faktem – powiedział.

– Jeśli Rosja zorientuje się, że ma nie tylko przeciwnika w postaci USA, ale także całego NATO i UE, to do inwazji na Ukrainę nie dojdzie. Trzeba wzmocnić nasze relacje europejskie – dodał.

Paweł Sałek z Kancelarii Prezydenta zdradził z kolei, że Polska zagwarantowała wsparcie dla Ukrainy, jednak nie wszystkie ustalenia ze spotkania prezydentów mogą ujrzeć światło dzienne. – Prezydent Duda zapewnił Ukrainę o pełnym wsparciu. Na tę chwilę Ukraina oczekuje przede wszystkim wsparcia politycznego. Część ustaleń ze spotkania prezydentów ma charakter tajny – powiedział Paweł Sałek.

Dyplomacja

Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej zaznaczył, że należy podjąć przede wszystkim kroki dyplomatyczne, jednak ocenił, że działania rządu zepsuły polskie służby i dyplomację. – Powinniśmy działać z innymi państwami NATO. Jeżeli jeszcze mamy kontakty dyplomatyczne, to powinniśmy je uruchomić – powiedział.

– Powinniśmy wiedzieć, jakie jest realne zagrożenie inwazji rosyjskiej na Ukrainie. Musimy się tutaj posilać innymi wywiadami. Nasza energia powinna być nakierowana na to, żeby być ambasadorem Ukrainy, ale nie wiem, czy jesteśmy w stanie to robić – dodał.


Posłuchaj

48:04
Radosław Fogiel, Marek Sawicki, Paweł Sałek i Marcin Kierwiński m.in. o bezpieczeństwie Ukrainy (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Radosław Fogiel odniósł się do wypowiedzi Marcina Kierwińskiego, wskazując, że taka narracja nie sprzyja współpracy rządu z opozycją. – Jeżeli spotkanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego miałoby się przerodzić w kolejną odsłonę polskiej wojny politycznej, to nie ma ona sensu – powiedział.

Polityk podkreślił również, że z polityki wsparcia dla Ukrainy w Europie wyłamują się Niemcy. – Współpracujemy z sojusznikami ws. Ukrainy. Mamy jednak wyłom w jedności europejskiej, jeżeli chodzi o postawę Niemiec. Nie mają oni jasno określonej pozycji, a dzieją się tam niepokojące zjawiska – podkreślił.

Najczęściej czytane

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
ProwadziBeata Michniewicz
GościeRadosław Fogiel (wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości), Marek Sawicki (PSL), Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska) oraz Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta)
Data emisji: 22.01.2022
Godzina emisji: 9.08

dz/kr

Polecane