Paweł Szrot o sytuacji na granicy: prezydent mimo udziału w uroczystościach jest w stałym kontakcie z szefami służb

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Informacje, które napływają z ostatniej nocy, mają charakter neutralny. Sytuacja jest poważna, ale stabilna, wszyscy się obawiamy dzisiejszego dnia – powiedział Paweł Szrot z Kancelarii Prezydenta. Gośćmi Beaty Michniewicz są także: Krzysztof Bosak (Konfederacja), Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), Jarosław Sellin (Prawo i Sprawiedliwość).

– Ci, którzy organizują nam sytuację za wschodnią granicą, obserwują to, co się dzieje wewnątrz Polski, nasze spory polityczne, konflikty, wykorzystują je – powiedział Paweł Szrot. – Interesuje ich sprawa Święta Niepodległości, Marszu Niepodległości, musimy być bardzo czujni i przygotowani na wszystko – zaznaczył.

Prezydencki minister zaznaczył, że Andrzej Duda "mimo udziału w uroczystościach jest w stałym kontakcie z odpowiedzialnymi ministrami i szefami służb".

Krzysztof Bosak ocenił, że "sprawdzian patriotyzmu mamy codziennie". – Patrząc, jak jako obywatele robimy użytek ze swojej wolności i zasobów, a sytuacje kryzysowe to sytuacje szczególnej mobilizacji – zaznaczył.

WOT granica free tt-1200.jpg
Szef MON 11 listopada: pamiętajmy o tych, którzy chronią nasze granice

Poseł Konfederacji powiedział, że ta mobilizacja dotyczy zwłaszcza tych, którzy "pracują w służbach państwowych, są żołnierzami, wykonują rozkazy". – Tu od mądrości dowódców, pewnego sprytu i odpowiedzialności polityków zależy, czy uda się taką sytuację, jaką mamy, rozładować, nie prowadząc do eskalacji – wyjaśnił.


Posłuchaj

54:25
Paweł Szrot: Sytuacja jest poważna, ale stabilna, wszyscy się obawiamy dzisiejszego dnia (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak mówił Paweł Kowal z KO, bardzo duża jest rola polityków. – Sprowadza się do tego, by podrzucać i proponować rozwiązania rządowi. Uważam, że jest wiele rzeczy i pomysłów, które rząd mógł zrealizować i nie zrealizował – powiedział.

Dodał, że trzeba przekonywać opinię publiczną, iż jeśli są jakieś pomysły, wspólne inicjatywy niezależnie od różnic politycznych, to nie ma żadnej przeszkody, żebyśmy działali razem. – Mądre, dobre pomysły, na które ciągle czekamy, dostają wsparcie opozycji. Wsparciem KO cieszą się funkcjonariusze, żołnierze, rozumiemy ich rolę. Szczególnie dziś warto ją podkreślić – stwierdził.

Jak ocenił, wydarzenia na granicy są częściowo próbą "zamaskowania, ukrycia faktycznej sytuacji, jaka ma miejsce w państwie rządzonym przez Łukaszenkę". – Uważam, że rząd może tu dużo zrobić, jestem gotów osobiście wspierać i list Donalda Tuska jest takim wsparciem, wszystkie partie mogą wiele zrobić – mówił.

Najczęściej czytane

Jarosław Sellin z PiS podkreślił, że obecne zagrożenie nie jest wyolbrzymiane. – To nie jest zagrożenie wynikające ze spontanicznego kryzysu migracyjnego, tylko mamy do czynienia z atakiem jednego lub dwóch państw przeciw kilku państwom UE i NATO: Polsce, Litwie i Łotwie – powiedział.

– To zorganizowany atak, zaprogramowany, cała infrastruktura została do tego zbudowana, by dokonać ataku i na tym polega różnica i powaga tej sytuacji. Cieszę się, że opozycja dojrzała do tego, by to poważnie traktować – stwierdził.

Twitter SG _1200_granica
Szturm migrantów na Polskę. Kilkaset prób nielegalnego przekroczenia granicy, zatrzymano dziewięć osób

Odnosząc się do słów Pawła Kowala, że dobre pomysły rządu otrzymują wsparcie, przypomniał jednak, iż jego środowisko "nie poparło budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej". – A my, przewidując, co się będzie działo, już budowaliśmy zasieki, które uniemożliwiają masowe przekraczanie granicy, zatrzymują falę ataku, to było roztropne działanie rządu – ocenił.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Krzysztof Bosak (Konfederacja), Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), Jarosław Sellin (Prawo i Sprawiedliwość) oraz Paweł Szrot (Kancelaria Prezydenta)
Data emisji: 11.11.2021
Godzina emisji: 9.05

pg/kr

Polecane