"Z naszej strony będzie zdecydowany sprzeciw". Rzymkowski o napięciach między Polską a UE

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– To, co w tej chwili robi KE, i to, co robi TSUE, to jest próba stworzenia precedensu, na który będzie można w przyszłości się powołać – mówił w audycji "Śniadanie w Trójce" w Programie 3 Polskiego Radia Tomasz Rzymkowski. Gośćmi Beaty Michniewicz byli także Paweł Mucha (Kancelaria Prezydenta), Izabela Leszczyna (KO) oraz Władysław Teofil Bartoszewski (PSL).

Rozmówcy zaczęli spotkanie od wspomnienia rocznicy ataków terrorystycznych z 11 września 2001 r. na obiekty w USA. Prowadząca pytała o terroryzm oraz trudność w jego zwalczeniu. – Wojna z terroryzmem nie jest do wygrania, bo terroryzm istniał od tysięcy lat […] i on będzie istniał dalej – mówił Władysław Teofil Bartoszewski. – Pierwsza faza walk z ludźmi, którzy spowodowali wybuchy czy ataki na WTC, była skuteczna i na tym się trzeba było zatrzymać. Kontynuacja wojny z terrorem i przenoszenie tego do Iraku było błędem – dodał.

Tomasz Rzymkowski podkreślał złożoność działań terrorystycznych. – My od 2001 r. jako Zachód zmagamy się nie z terroryzmem jako takim, bo terroryzm jest metodą walki. Natomiast mamy do czynienia z fundamentalizmem islamskim, który wykorzystuje właśnie terror jako metodę walki. Terror, który ma wpisany w swój charakter. Terror, czyli taką walkę z duchem, z widmem. Jest to niezwykle trudna walka, bo po drugiej stronie nie ma regularnej walki, nie ma struktur normalnego państwa. Nie ma zewnętrznych znamion tej organizacji – mówił.

Posłuchaj

49:02
Tomasz Rzymkowski, Paweł Mucha, Izabela Leszczyna oraz Władysław Teofil Bartoszewski rozmawiają o terroryzmie, Polskim Ładzie oraz KPO ("Śniadanie w Trójce"/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Paweł Mucha zwrócił uwagę na skutki ataków na WTC, które do dziś są odczuwane. – Sprawa ma wiele wymiarów. Dzisiaj czcimy pamięć ofiar 11 września i było to na pewno wydarzenie takie, które zmieniło i sposób postrzegania walki z terroryzmem, skupiło uwagę światowej opinii publicznej. Konsekwencje tych wydarzeń są do dzisiaj odczuwalne. Jeśli chodzi o walkę z terroryzmem, to ja się zgadzam z moimi przedmówcami, że to jest proces stały, proces ciągły. Bardzo często też taki proces, który dzieje się niejawnie – powiedział.

Debata o Polskim Ładzie

Kolejnym tematem rozmowy była sprawa Polskiego Ładu. Goście zostali zapytani, czy rząd znajdzie poparcie dla tego programu.

Izabela Leszczyna wyraziła sceptyczną opinię w tej kwestii. – Nowy Ład miał być wielkim sukcesem, a sukcesem nie jest – mówiła. – Na pytanie, czy poprzemy (Polski Ład - red.), to w tym kształcie, w jakim dzisiaj znamy ten projekt, w mojej ocenie Koalicja Obywatelska nie poprze tego projektu – dodała.

Rozmówcy poruszyli także kwestie podatkowe związane z Polskim Ładem. – Nieprawdą jest to, że samorządy będą miały jakieś uszczuplenia, jeśli chodzi o wpływy podatkowe – zauważył Tomasz Rzymkowski.

Paweł Mucha wyjaśniał nieścisłości związane z progami podatkowymi. – Mamy obniżenie stawki ryczałtu dla niektórych kategorii przedsiębiorców, m.in. dla zawodów IT czy dla inżynierów. Jeżeli mamy podwyższenie progu podatkowego, czyli tego progu, od którego wprowadza się wyższą stawkę podatkową, do kwoty 120 tys. złotych, to też jest to obniżenie podatków. Jeżeli mamy sytuację taką, że mamy podwyższenie kwoty wolnej do kwoty 30 tys. złotych, no to tak jak powiedział pan minister Rzymkowski, dla milionów Polaków oznacza to, że nie będą płacić podatku dochodowego od osób fizycznych – mówił.

Waldemar Buda F 1200
Opóźnienia w zatwierdzeniu polskiego KPO. Buda: KE nie stosuje się do regulacji, które sama stworzyła

Napięcia związane z Krajowym Planem Odbudowy

Prowadząca pytała także rozmówców o napięcie pomiędzy Polską a Unią Europejską związane z Krajowym Planem Odbudowy. – Obowiązkiem rządu jest porozumieć się z Komisją Europejską, zrobić to, czego ona oczekuje – powiedziała Izabela Leszczyna. 

Tomasz Rzymkowski podkreślił, że Polska nie chce wychodzić z Unii Europejskiej. Wyjaśnił też kwestię ewentualnego zaskarżenia KE do TSUE. – To są właśnie działania traktatowe, w pełni uzasadnione. Przecież każdy obywatel UE ma prawo zaskarżyć czy to Komisję, czy to dane państwo do TSUE – mówił. – To, co w tej chwili robi KE i to, co robi TSUE, to jest próba stworzenia precedensu, na który będzie można w przyszłości się powołać – dodał.

– Nie możemy się zgodzić na próbę pozatraktatowego zmieniania podstaw UE. Będzie z naszej strony zdecydowany sprzeciw. Tak jak ze strony licznych rządów UE, które również nie godzą się na tego typu rozwiązania – zaznaczył.

Władysław Teofil Bartoszewski nawiązał do słów marszałka Ryszarda Terleckiego i zauważył, że wyjście Polski z Unii Europejskiej nie może być porównywane do wyjścia Wielkiej Brytanii, ponieważ różni nas poziom gospodarczy.

***

Tytuł audycji: "Śniadanie w Trójce"
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Tomasz Rzymkowski (PiS), Paweł Mucha (Kancelaria Prezydenta), Izabela Leszczyna (KO) oraz Władysław Teofil Bartoszewski (PSL)
Data emisji: 11.09.2021
Godzina emisji: 09:09

ng/pr

Polecane