Indie z dala od Bollywood. "Ganges. Święci i grzesznicy znad boskiej rzeki" Georga Blacka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Indie z dala od Bollywood. "Ganges. Święci i grzesznicy znad boskiej rzeki" Georga Blacka
"Ganges. Święci i grzesznicy znad boskiej rzeki" George Black, Wydawnictwo Uniwersytetu JagiellońskiegoFoto: mat. promocyjne

– Są różne sposoby na to, by opisać jakieś miejsce na świecie, a jednym z nich jest podróż wzdłuż rzeki – tak Mateusz Matyszkowicz zaczyna swoją opowieść o reportażu "Ganges. Święci i grzesznicy znad boskiej rzeki" autorstwa George'a Blacka.

Posłuchaj

Indie ubogie, lecz bliższe tradycji (Czarnoksiążnik/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"Ganges. Święci i grzesznicy znad boskiej rzeki" George Black, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego "Ganges. Święci i grzesznicy znad boskiej rzeki" George Black, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Ganges, święta rzeka hindusów, od wieków przyciąga ludzi jak magnes. Wśród nich było i jest wiele wyrazistych, często ekscentrycznych postaci: czcicieli rzeki, jej trucicieli, fanatyków religijnych, właścicieli przeżartego korupcją biznesu kremacyjnego, robotników z obskurnych fabryk oraz przybyszów poszukujących oświecenia i przygód. Osoby, miejsca, historie i opowieści zmieniają się w książce jak w kalejdoskopie, tworząc fascynującą, różnobarwną mieszankę, z której wyłania się obraz tej wielokulturowej społeczności.

George Black zabiera czytelników w niezwykłą podróż prowadzącą od himalajskich lodowców przez święte miasto Waranasi aż po "sto ujść" delty Gangesu. W trakcie swej wędrówki stara się zrozumieć fenomen rzeki, która ‒ karmiąc pół miliarda ludzi ‒ jest jednocześnie boginią i miejscem kultu, a zarazem otwartym rynsztokiem i ściekiem fabrycznym.

To zapadająca w pamięć relacja z podróży, ukazująca wielką rzekę ze wszystkimi jej zagadkami i sprzecznościami. Moc Gangesu zawiera się bowiem w słowach: "Wszystko w rękach naszej matki, Ma Gangi".

– Może nie otrzymaliśmy tu pełnego przekroju Indii, bo w książce nie trafiliśmy do rejonów najbardziej uprzemysłowionych i najbogatszych. Na pewno nie trafiliśmy tam, gdzie toczy się życie bohaterów bollywódzkich filmów, które zdominowały dzisiejsze myślenie na temat Indii. Za to sięgamy do Indii biedniejszych, ale bliższych swojej tradycji – mówi autor audycji.

***

Tytuł audycji: Czarnoksiążnik
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 24.01.2020
Godzina emisji: 7.51

mat. promocyjne/kr

Polecane