Czy upadłość konsumencka to dobre rozwiązanie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy upadłość konsumencka to dobre rozwiązanie?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Pormezz

Coraz więcej osób prywatnych decyduje się na bankructwo, traktując je jako sposób na pozbycie się długów i szansę na nowe życie bez nich.

Posłuchaj

Czy warto ogłosić upadłość konsumencką? (Za a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W pierwszym półroczu tego roku sądy ogłosiły 3,7 tysiąca upadłości konsumenckich – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

– Ogłoszenie upadłości nie oznacza zwolnienia ze spłaty długów – podkreśla Andrzej Kulik, rzecznik prasowy Krajowego Rejestru Długów – Ta spłata długów następuje, aczkolwiek nie całkowicie, bo sąd umarza ich część. Biorąc pod uwagę, że upadłość konsumencką można ogłosić tylko wtedy, kiedy wartość majątku jest nie niższa niż wartość zobowiązań, to jest rozwiązanie, które wierzycielowi powinno pozwolić na zaspokojenie, chociaż części roszczeń, a dłużnikowi na stanięcie na nogi i rozpoczęcie życia na nowo. Natomiast gdyby skala tego ulegałby zwiększeniu, to nie byłoby dobre zjawisko – ocenia gość "Za, a nawet przeciw".

– Ludzie wielokrotnie, zresztą nie z własnej winy, popadają w tzw. spiralę długów. W którymś momencie życie i matematyka mówią "stop", a oni zostają z długiem. Windykacja i komornik zabierają tyle, ile pozwala im ustawa, niemniej nie ma z tego wyjścia, ponieważ pieniądze zabierane pożyczkobiorcy nie pozwalają nawet na obsługę odsetek, więc ten kapitał permanentnie rośnie. Są osoby nękane przez windykatorów, które popadają w depresję, załamują się. Kiedy przychodzą do mnie, mówię im, że jedynym wyjściem jest złożenie wniosku o upadłość konsumencką osoby fizycznej – mówi Roman Sklepowicz ze Stowarzyszenia Pokrzywdzonych przez System Bankowy i Prawny.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze.

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw 
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Radosław Cieciórski (Polski Związek Zarządzania Wierzytelnościami), prof. Janusz Czapiński (psycholog społeczny), Konrad Forysiak (kancelaria Zimmerman i Wspólnicy), Andrzej Kulik (rzecznik prasowy Krajowego Rejestru Długów), Andrzej Roter (prezes Zarządu w Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych), Roman Sklepowicz (Stowarzyszenie Pokrzywdzonych przez System Bankowy i Prawny)
Data emisji12.09.2019
Godzina emisji12.08

kr/gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane