Czy pandemia może zniszczyć małe i średnie przedsiębiorstwa?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy pandemia może zniszczyć małe i średnie przedsiębiorstwa?
Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19 (zdj. ilustracyjne)Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Nie wiemy, jak ostatecznie pandemia wpłynie na gospodarkę. Jedno jest pewne: czeka nas silne spowolnienie. W Ministerstwie Rozwoju powstaje właśnie projekt specustawy gospodarczej. 

Posłuchaj

Jaki będzie wpływ koronawirusa na polską gospodarkę (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Specjalny pakiet ma pomóc firmom w przetrwaniu pandemii koronawirusa. Przedsiębiorcy będą mieli możliwość odroczenia, a nawet umorzenia składek ZUS. Procedura ma być bezpłatna. Ponadto Bank Gospodarstwa Krajowego ma ułatwić dostęp do niskooprocentowanych kredytów obrotowych.

Czy pandemia może zniszczyć małe i średnie przedsiębiorstwa?

 Mamy nadzwyczajny tryb funkcjonowania kraju. Rząd robi wszystko, żeby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa, ale również zabezpieczyć interes wszystkich grup społecznych i branż, które będą potencjalnie dotknięte kryzysem  mówi wiceminister rozwoju Olga Ewa Semeniuk i dodaje, że szczegóły projektu specustawy poznamy na początku przyszłego tygodnia, ponieważ trwają prace legislacyjne, które obejmują kilkanaście branż gospodarki.

Marek Lachowicz, główny analityk Instytut Jagiellońskiego, podkreśla z kolei, że założenie dot. wzrostu PKB na poziomie 3,7 proc. jest "nadmiernie optymistyczne".  Wszystko zależy od tego, jaka będzie reakcja na epidemię i reakcja rządu, który powinien uspokoić panikę, jaka zaczyna nam się wylewać na ulice  mówi ekonomista i ocenia, że odbicie ekonomiczne po kryzysie może być pozytywne.  Kryzysy działają jak zimny prysznic, ludzie po takich okresach są bardziej aktywni i chętni, żeby odrobić straty  zaznacza gość Trójki.

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Olga Ewa Semeniuk (wiceminister rozwoju), Marek Lachowicz (główny analityk Instytut Jagiellońskiego), dr Janusz Grobicki (Centrum im. Adama Smitha), prof. Elżbieta Mączyńska (Polskie Towarzystwo Ekonomiczne), Dariusz Duma (Family Business Network), prof. Bogusław Półtorak (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu)
Data emisji: 13.03.2020
Godzina emisji12.08

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane