Czy ograniczam swoje wyjazdy lub z nich rezygnuję?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy ograniczam swoje wyjazdy lub z nich rezygnuję?
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com/Stepniak

Rządowy zespół zarządzania kryzysowego podjął decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych. Ministerstwo Spraw Zagranicznych w związku z rosnącym zagrożeniem wirusem SARS-CoV-2 zaleca unikania podróży, które nie są konieczne.

Posłuchaj

Czy obawa przed koronawirusem sprawia, że rezygnuję z podróżowania? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Zalecenie dotyczy między innymi całego terytorium Włoch. Niestety wielu naszych rodaków lekceważy te informacje. Mimo że miasta i ośrodki narciarskie apelują o powrót turystów do domów.

Czy ograniczam swoje wyjazdy lub z nich rezygnuję?

– Ministerstwo Spraw Zagranicznych dosyć aktywnie komunikuje, że nie zaleca podróży do Włoch, wręcz przeciwnie – zaleca unikanie wszystkich podróży, które nie są konieczne. Dzisiaj wizyta we Włoszech wiąże się nie tylko z ryzykiem zdrowotnym, ale także z wieloma nieprzyjemnościami takimi jak m.in. kontrole sanitarne. Podróżujący mogą nawet utknąć we Włoszech lub w jakimś miejscu, w którym zostaną poddani kwarantannie. Szereg państw wprowadza różnego rodzaju kontrole na granicach. W ostatnim czasie Malta zupełnie zamknęła możliwość podróżowania do Włoch, czy to drogą morską, czy lotniczą. Austria i Słowenia wprowadziły, wzorem polskiego rozwiązania, kontrole sanitarne. Każdy podróżujący jest poddawany kontroli temperatury, konieczne jest też wypełnienie formularza, aby potem móc ewentualnie zidentyfikować osoby potencjalne zagrożone – mówi wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

– Od imprezy turystycznej możemy odstąpić zawsze. W wielu przypadkach wiąże się to z odpowiednią opłatą, w zależności, w którym terminie to odstąpienie następuje. Natomiast jeżeli są usprawiedliwione okoliczności, o których mówi ustawa o imprezach turystycznych, w której jest mowa o wystąpieniu nadzwyczajnych, nieuniknionych okoliczności w miejscu docelowym naszej imprezy turystycznej lub w najbliższym sąsiedztwie i te okoliczności mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej, lub przewóz nas jako pasażerów do miejsca docelowego, wtedy jako podróżnik możemy bezkosztowo odstąpić od takiej imprezy turystycznej ze zwrotem wszystkich wpłat, które ponieśliśmy – wyjaśnia dr Dominik Borek, zastępca wicedyrektora Departamentu Turystyki w Ministerstwie Rozwoju.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz gości swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr Dominik Borek (zastępca wicedyrektora Departamentu Turystyki w Ministerstwie Rozwoju), Małgorzata Jeziorny (Stowarzyszenie podrózników TROP), Włodzimierz Kołodziejski (Biuro Turystyki i Edukacji), Elżbieta Mantej (portal Juniorowo.pl), Ernest Mirosław (biuro podróży Ernesto Travels w Krakowie), Marcin Przydacz (wiceminister spraw zagranicznych)
Data emisji: 11.03.2020
Godzina emisji12.08

kr

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane