Czy znam swoje prawa pracownicze w czasach epidemii?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy znam swoje prawa pracownicze w czasach epidemii?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Daxiao Productions

Jak epidemia koronawirusa może wpłynąć na wykonywanie przez nas pracy? Art. 210 Kodeksu Pracy pozwala powstrzymać się od pracy w sytuacji zagrażającej naszemu zdrowiu i opuścić miejsce pracy po powiadomieniu przełożonego.

Posłuchaj

Praca w okresie zagrożenia koronawirusem – audycja specjalna (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Co to oznacza? Nowe uprawnienia dała pracodawcom tzw. specustawa. Wprowadza między innymi możliwość pracy zdalnej. Wiadomo, że nie wszystkich może to dotyczyć, ale zapytamy jak taka praca będzie wyglądać… 

Czy znam swoje prawa pracownicze w czasach epidemii?

– Jeżeli praca, którą wykonujemy, jest możliwa do wykonywania zdalnie, pracodawca na mocy specustawy jest uprawniony do wydania polecenia pracownikowi do wykonywania pracy w domu przez określony czas. Wynagrodzenie nie zmienia się tak długo, jak ta praca jest wykonywana. Specustawa wprowadza też możliwość narzucenia przez pracodawcę pracownikowi wykonywania pracy w ten sposób. Takie polecenie jest wiążące dla pracownika – gdyby się temu nie podporządkował, byłby on narażony na ewentualną odpowiedzialność dyscyplinarną – wyjaśnia mec. Adam Wielgus, specjalista zajmujący się prawem pracy.

– Prawo do otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie przysługuje zatrudnionym poza stosunkiem pracy, no i oczywiście bezrobotnym. Chodzi o jednego z rodziców, który podejmie się sprawowania opieki nad dzieckiem. Wniosek składa się do pracodawcy. Wcześniej trzeba było uprzedzić pracodawcę tydzień wcześniej, teraz taki obowiązek został zniesiony. Rodzice dzieci do 14. roku życia mogą skorzystać ze szczególnego rozwiązania zawartego w Kodeksie Pracy – chodzi o Art. 188, który przewiduje, że dla rodziców opiekujących się dzieckiem w tym wieku przysługują albo dwa dni w roku kalendarzowym, albo 16 godzin, według wyboru pracownika – informuje prof. Monika Gładoch, specjalistka prawa pracy z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: prof. Monika Gładoch (specjalistka prawa pracy, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), Cyprian Gutkowski (Fundacja "Bezpieczna Cyberprzestrzeń"), Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców), Katarzyna Siemienkiewicz (ekspert prawa pracy, Pracodawcy RP), Tomasz Tomaszczyk (adwokat, kancelaria adwokacka JST), mec. Adam Wielgus (specjalista zajmujący się prawem pracy)
Data emisji: 12.03.2020
Godzina emisji12.09

kr

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane