Wielowymiarowa podróż Dawida Szkoły

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wielowymiarowa podróż Dawida Szkoły
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

"Galicyjskie żywoty" to zbiór esejów historycznych, literackich i podróżniczych.

Posłuchaj

Mateusz Matyszkowicz o książce "Galicyjskie żywoty. Opowieści o stracie, doli i pograniczu" (Czarnoksiążnik/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Okładka książki Dawida Szkoły "Galicyjskie żywoty. Opowieści o stracie, doli i pograniczu" Okładka książki Dawida Szkoły "Galicyjskie żywoty. Opowieści o stracie, doli i pograniczu"

Wszystkie one dotyczą twórczości, ale również miejsc bliskich takim ludziom jak Paul Celan (Czerniowce), Joseph Roth (Brody), Joseph Conrad (Berdyczów), Jerzy Stempowski (Szebutyńce). W książce autor opisuje nie tylko ich losy, ale również wieloetniczną i skomplikowaną historię obszarów, na których się urodzili, jak również dzisiejszy charakter tych ukraińskich miast i miasteczek.

Eseje składają się na jedną opowieść wpisaną w historię, przestrzenie i różne ludzkie losy. Dawid Szkoła opisuje zatem miejsca, które już nie istnieją, życie pisarzy, a czasem też bohaterów ich książek, postaci historycznych, ale również dzisiejszą rzeczywistość Ukrainy. Skupia się także na zwykłych ludziach, tych bezimiennych bohaterach historii, na którą nie mieli wpływu, a jej skutki dotykały ich najbardziej. Dużą uwagę zwraca również na los wschodnioeuropejskich Żydów, jak również całą wieloetniczną historię galicyjskich oraz podolskich miast i miasteczek. 

– Na koniec każdego z rozdziału spisane są książki, które autor czytał w trakcie danego etapu swojej drogi. Dzięki temu jego podróż jest wielowymiarowa – zaznacza Mateusz Matyszkowicz. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Czarnoksiążnik
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 18.01.2019
Godzina emisji: 7.45

mat. prasowe/kw/ml

Polecane