O nowoczesnym patriotyzmie z okazji stulecia niepodległości. "To okazywanie solidarności ludziom"
2018-10-20, 11:10 | aktualizacja 2018-10-20, 12:10
Czym dla młodych i dorosłych Polaków jest i był patriotyzm – takie pytania stawiali sobie goście w dzisiejszym "Śniadaniu w Trójce". Pretekstem do dyskusji było m.in. zbliżające się święto odzyskania niepodległości, które w tym roku będziemy obchodzili po raz setny.
Posłuchaj
Piotr Zaremba zaznaczył, że toczy się rodzaj debaty, w której część elit i intelektualistów osłabia pojęcie patriotyzmu. – Już samo mówienie o nim źle się im kojarzy. Prowokacyjnie powiem, że problem ojkofobi, początkowo nieco źle sformułowany, jest w naszym narodzie obecny. Według mnie patriotyzm to coś więcej niż zbieranie śmieci. To np. okazywanie solidarności do ludzi, niezależnie od ich sytuacji społecznej – zauważył dziennikarz.
– Słowo patriotyzm bywa zawłaszczane przez polityczne siły, które ten termin wiążą z wykluczaniem inaczej myślących, uciszaniem niewygodnych np. przez hasło ojkofobii. Patriotyzm jest słowem, które nie ma nigdy określonego znaczenia. W każdej wspólnocie toczy się o nie walka – podkreślił z kolei Jakub Majmurek z Krytyki Politycznej.
Przewodniczący kapituły "Teraz Polska" prof. Michał Kleiber zaznaczył, że powszechna definicja patriotyzmu, czyli miłość ojczyzny i gotowość do działania, jest problematyczna. – Jak rozumieć sformułowanie ojczyzna? W przeszłości rozumiano ją lokalnie. Teraz to hasło można rozszerzać, np. na Europę, czy świat. Zamykanie się tylko na swój kraj według mnie nie jest właściwe.
Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".
– Na prowadzonych dla dzieci zajęciach rozmawiamy o symbolach narodowych i niepodległości. Pytamy o patriotyzm: dla najmłodszych jest to miłość do ojczyzny, szacunek do flagi, kibicowanie polskiej drużynie, zbieranie śmieci, szacunek dla swojego miejsca zamieszkania. Patriotyzm nie starzeje się, nie jest anachroniczny, ale zyskuje szersze znaczenie – oceniła Joanna Bieniek z Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu.
– Patriotyzm pojawia się, gdy razem świętujemy rocznicę. Patriotyzm codzienny to duma z tego kim jesteśmy. Jego codzienna wartość to np. akcje społeczne – jednoczymy się, gdy trzeba głosować na swoich bohaterów. Wśród ludzi młodych mamy dwie grupy – związanych z tradycją narodową oraz grupę patrzących globalnie na swój kraj. Najważniejsze jest jednak to co za sobą pociągają te definicje – dodała Gabriela Sierocińska z Muzeum Historii Polski.
Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.
***
Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Piotr Zaremba (dziennikarz i historyk), Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna), prof. Michał Kleiber (przewodniczący kapituły "Teraz Polska"), Joanna Bieniek (Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu), Gabriela Sierocińska (Muzeum Historii Polski)
Data emisji: 20.10.2018
Godzina emisji: 9:08