"Nieprzewidywalna prezydentura". Politycy o rządach Trumpa
2024-11-09, 10:11 | aktualizacja 2024-11-09, 10:11
Donald Trump wygrał wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Co to oznacza dla Europy i Polski, jak będą wyglądać relacje z nową administracją w Białym Domu - o tym dyskutowali politycy w audycji "Śniadanie w Trójce".
Donald Trump zostanie nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Pokonał kandydatkę Partii Demokratycznej Kamalę Harris. Po raz drugi w historii przywódca USA wróci na swoje stanowisko po kadencji przerwy.
Pojawiają się różne spekulacje dotyczące tego, jak republikanin będzie działał na arenie międzynarodowej. Grzegorz Schetyna wskazał, że przedwyborcze zapowiedzi Trumpa są przykładane do wyzwań, jakie obecnie stoją przed krajem w polityce zagranicznej i wewnętrznej. Tymczasem, "nie wiemy jaka to będzie prezydentura". - W analizach więcej jest oczekiwania i znaków zapytania niż prawdziwych tez, które leżą na stole - oświadczył.
Czemu wybory wygrał akurat kandydat Partii Republikańskiej, a nie demokrata? Anna Maria Żukowska wskazała, że Kamala Harris późno dołączyła do prezydenckiego wyścigu po rezygnacji Joe Bidena. W jej opinii wpływ miało też prowadzanie kampanii. W jej opinii polityczka otaczała się celebrytami, którzy "owszem, są znani, ale w jakiś sposób antagonizują część wyborców, bo przedstawiają się jako elita". Kolejny powód to "rozczarowanie ekonomiczne" amerykańskiego społeczeństwa.
- Od celebryty do prezydenta. Fortuna w cieniu skandali. Sylwetka Donalda Trumpa
- Kto w administracji Trumpa? Padają konkretne nazwiska
Barbara Oliwiecka przypomniała hasło Partii Demokratycznej z lat 90. - "gospodarka głupcze". - Donald Trump je doskonale zrozumiał - powiedziała. - Faktycznie, badania pokazywały, że Amerykanie twierdzili, że żyje im się gorzej niż cztery lata temu - zaznaczyła. - Te wybory pokazały jeszcze jedną ważną rzecz: sondaże, analitycy, nie nadążają za emocją społeczną, która się rodzi. Stare partie nie wyczuwają trendu, że ludzie wyłamują się z klasycznych podziałów - oceniła. Po rządach Trumpa, jej zdaniem, można się spodziewać wszystkiego, oczekiwana jest "nieprzewidywalna prezydentura".
Piotr Uściński z PiS mówił, czemu jego obóz polityczny skandował w Sejmie nazwisko prezydenta-elekta. - Gratulowaliśmy Donaldowi Trumpowi zwycięstwa. Po prostu. To czysto przyjazny tekst w stronę naszego sojusznika transatlantyckiego - oświadczył. Zapewnił, że jego partia "dba o suwerenność Polski". - My cieszymy się ze zwycięstwa Trumpa dlatego, że cieszymy się, iż na całym świecie ludzie dochodzą do wniosku, że lewackiej czy liberalnej rewolucji powoli trzeba powiedzieć "stop". Trzeba wrócić do korzeni naszej cywilizacji, konserwatywnego odnowienia - oświadczył polityk Prawa i Sprawiedliwości.
- 24 godziny na pokój w Ukrainie? Trump już zapowiedział rozmowy z Putinem
- Świat według Muska. "Dzięki jego pieniądzom Trump zdobywa poparcie"
Witold Tumanowicz (Konfederacja) przyznał, że wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych go nie zaskoczył. Nazwał Kamalę Harris "kandydatką z przypadku". Partia Demokratyczna straciła w porównaniu z poprzednim głosowaniem 10 milionów głosów - zauważył. To jego zdaniem stanowi pokazanie "czerwonej kartki" dla ugrupowania. Odniósł się też do propozycji rozwiązania wojny w Ukrainie. - Z naszej perspektywy, z perspektywy interesu narodowego Polski, powinniśmy tę wojnę jak najszybciej zakończyć - oświadczył.
Według prezydenckiego doradcy prof. Andrzeja Zybertowicza, doszło do degradacji amerykańskich nauk społecznych. Po wynikach badań rozmijających się z rezultatami wyborów w 2016 roku "nie wyciągnięto żadnych wniosków". - Główne pięć sondażowni w ostatniej chwili pokazywało przewagę i dawało prognozę zwycięstwa Kamali Harris. Okazało się, że nauki społeczne nie zajmowały się eksploracją rzeczywistości, a kreowaniem rzeczywistości - oświadczył.
- "Nie rezygnuję z naszej walki". Kamala Harris przemówiła
- Trump chce "zakończyć wojnę". Ukraina z niepokojem przyjmuje głosowanie w USA
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadząca: Renata Grochal
Goście: Barbara Oliwiecka (Trzecia Droga – Polska 2050), Grzegorz Schetyna (Koalicja Obywatelska), Piotr Uściński (Prawo i Sprawiedliwość), Witold Tumanowicz (Konfederacja), Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta), Anna Maria Żukowska (Lewica)
Data emisji: 09.11.2024
Godzina emisji: 9.05