Ulmowie i inni niezwykli bohaterowie, którzy ratowali Żydów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ulmowie i inni niezwykli bohaterowie, którzy ratowali Żydów
Nierozpoznany Żyd na ulicy MiechowaFoto: nac.gov.pl

- W mojej rodzinie raczej nie wspominało się o Ulmach. O całej historii dowiedziałam się przeglądając w dzieciństwie zdjęcia rodzinne. Tych osób zupełnie nie rozpoznawałem i pytałem, kim są - mówi historyk Mateusz Szpytma z IPN, krewny Józefa i Wiktorii Ulmów.

Posłuchaj

Rozmowa o Polakach, którzy w czasie wojny ratowali Żydów (Klub Trójki/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Ulmowie byli mieszkańcami wsi Markowa w dzisiejszym województwie podkarpackim. Podczas okupacji niemieckiej dali schronienie ośmiorgu Żydom. O tym fakcie doniósł Niemcom tzw. granatowy policjant z Łańcuta. Rankiem 24 III 1944 r. przed dom Ulmów przybyło pięciu niemieckich żandarmów oraz kilku granatowych policjantów. Najpierw zamordowano Żydów, potem Józefa i Wiktorię (będącą w siódmym miesiącu ciąży) oraz ich.

Czytaj też
żydzi1200.jpg
Fotografie Żydów polskich

W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2003 r. w diecezji przemyskiej rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów. Ich rodzinna wioska stała się miejscem, gdzie w tym roku otwarto muzeum upamiętniające Polaków ratujących Żydów.

 Dlaczego Ulmowie tak długo czekali na upamiętnienie? Czy wiadomo dokładnie, ilu Polaków ukrywało Żydów? Między innymi o tym mówiliśmy w audycji, w której telefonicznie łączyliśmy się też z Abrahamem Segalem z Hajfy (uratowany w Markowej przez polską rodzinę) i prof. Janem Żarynem (historykiem, który opowiadał m.in. o swoich rodzicach, którzy ratowali Żydów w Szeligach pod Warszawą)

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Gość: Mateusz Szpytma (historyk IPN, krewny Józefa i Wiktorii Ulmów), Abraham Segal (uratowany w Markowej przez Polską rodzinę), prof. Jan Żaryn (historyk)
Data emisji: 14.12.2016
Godzina emisji: 21.10

ei/fbi

Polecane