"Siedem taktów od sławy". Reportażystka Anna Dudzińska o historiach Ślązaków

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Siedem taktów od sławy". Reportażystka Anna Dudzińska o historiach Ślązaków
Michał Jędryka - bohater reportażu "Siedem taktów od sławy"Foto: Anna Dudzińska

Reportaż Anny Dudzińskiej "Siedem taktów od sławy" ukazuje losy dwóch mężczyzn: Bernarda Jędryki i Michaela Jary’ego. Obaj urodzili się w Siemianowicach Śląskich, byli Ślązakami z krwi i kości, ale ich artystyczne drogi różniły się diametralnie.

Bernard Jędryka - dziadek Michała Jędryki, który jest bohaterem reportażu - zmarł w czasie drugiej wojny światowej, pozostawiając po sobie jedynie kilka nut.
Z kolei Michael Jary stał się ważnym kompozytorem niemieckich filmów z czasów Hitlera. Jego muzyka towarzyszyła kinematografii tamtych lat, a on sam zdobył sławę i uznanie. 
Reportaż to wędrówka w czasie i przestrzeni, śladami dziadka Michała Jędryki. To opowieść o korzeniach, odkrywająca historie tych dwóch muzyków na Śląsku.

- To był zupełny przypadek. Po pogrzebie mojej babci weszli do jej mieszkania i przypadkiem zobaczyliśmy, że w szufladzie pod stołem są zdjęcia, pocztówki i stare rachunki - opowiada w reportażu Michał Jędryka. - Na tym zdjęciu widzimy kwintet. Wszyscy ubrani niezwykle elegancko. Na odwrocie tego zdjęcia są nuty. Parę znaczków bez klucza wiolinowego i bez tonacji. To w zasadzie wszystko, co zostało po dziadku. I to był punkt wyjścia do zbadania tej historii - dodaje.

Reportażystka, nie kryjąc swojej miłości do tego regionu, towarzyszy potomkowi Bernarda, Michałowi Jędryce. Wspólnie rozmawiają o konkretnych miejscach w Siemianowicach, takich jak pozostałości po hucie Laura.
Poprzez opowieść o tych miejscach reportaż rysuje obraz rzeczywistości, w jakiej wyrastali młodzi muzycy sto lat temu. Tworzy także paralelę między ówczesnym a dzisiejszym Śląskiem. 

Najczęściej czytane

Ślady dziadka Bernarda prowadzą reportażystkę i wnuka do kamienicy, w której dziadek mieszkał. Tam słuchają namalowanej śląską gwarą anegdoty o miłości babci do kąpieli. Następnie, dzięki pomocy Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet, docierają do pięknie wyglądającej kamienicy w bogatej części Berlina, gdzie mieszkał kompozytor Jarczyk – "ten, któremu się powiodło". Przed budynkiem w bruk wklejone są kamyczki upamiętniające tych, którzy w nim mieszkali i zginęli w czasie wojny. Jarczyk przeżył wojnę. Jak mówi Michał Jędryka, był tym, który "wiedział, kiedy odwrócić głowę". 


7 taktów od sławy - reportaż Anny Dudzińskiej Siedem taktów od sławy - reportaż Anny Dudzińskiej

W audycji Michał Nogaś rozmawia z autorką reportażu Anną Dudzińską o procesie twórczym, realizacji reportażu, podążaniu śladem korzeni głównego bohatera i śląskich historiach zapominanych w Polsce i Niemczech. Także o odbiorze reportażu w Niemczech, gdzie prezentowany był na publicznym odsłuchu.

- To jest taka historia, których wiele na Górnym Śląsku - mówi Anna Dudzińska, autorka reportażu. - To historia mocno śląska, dotykająca tematów niemieckich. Michał Jędryka, poszukując informacji na temat swojego przodka, odnajduje informacje o innym muzyku. W ten sposób są to dwie równoległe historie - dodaje.  


Posłuchaj

51:02
Siedem taktów od sławy (Klub Trójki. Audiodokument)
+
Dodaj do playlisty
+

 


***

Tytuł audycji: Klub Trójki. Audiobook
Prowadzi: Michał Nogaś
Goście: Anna Dudzińska (reportażystka, autorka reportażu" Siedem taktów od sławy”)
Data emisji: 20.06.2024
Godzina emisji: 20.08

Polecane