Na co choruje władza sądownicza i jak jej pomóc?
2016-09-06, 21:09 | aktualizacja 2016-09-06, 21:09
- Władza sądownicza jako organ, który ma dążyć do poznania prawdy i wydania sprawiedliwego wyroku niestety nie sprawdza się obecnie. Potrzebna jest gruntowna i duża przebudowa - uważa Jerzy Pietrzyk, prezes Stowarzyszenia Stop Bezprawiu. Takiego zdania nie podziela wiele osób.
Posłuchaj
Według sędziego Waldemara Żurka sądom w Polsce można ufać, choć wciąż wiele do życzenia pozostawia komunikacja tych instytucji ze zwykłymi obywatelami. Najważniejszy w tym aspekcie jest język, nie zawsze zrozumiały dla osób nie znających terminologii prawnej.
- Służby prasowe powinny zostać gruntownie zreformowane. Żyjemy w społeczeństwie medialnym i ten przekaz musi być intensywny, jasny i nie możemy chować się do oblężonej twierdzy, kiedy jest jakiś problem, tylko pokazywać go społeczeństwu - uważa rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa.
W programie mówiliśmy o tym, jakich zmian wymaga nasz wymiar sprawiedliwości i co mogłoby mu pomóc. Słuchacze dzielili się swoją opinią w kwestii oceny pracy tego sektora i komentowali ostatnie wydarzenia związane m.in. z Trybunałem Konstytucyjnym czy Nadzwyczajnym Kongresem Sędziów Polskich.
***
Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Sebastian Kaleta (rzecznik prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości), sędzia Waldemar Żurek (rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa), Jerzy Pietrzyk (prezes Stowarzyszenia Stop Bezprawiu), sędzia Bartłomiej Przymusiński (rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia)
Data emisji: 6.09.2016
Godzina emisji: 12.09
sm/mp
Wyniki sondy, przeprowadzonej w czasie audycji: