Ustawa reprywatyzacyjna zakończy handel roszczeniami?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ustawa reprywatyzacyjna zakończy handel roszczeniami?
Panorama WarszawyFoto: flickr/Filip Bramorski

Projekt ustawy reprywatyzacyjnej trafił do Sejmu. Złożyła go Platforma Obywatelska. Dokument ma uregulować problem reprywatyzacji w Warszawie, a przede wszystkim zakończyć handel roszczeniami do nieruchomości, przejętych przez państwo na mocy tzw. dekretu Bieruta. PiS zapowiada, że jest gotowe do pracy nad projektem PO.

Posłuchaj

Ustawa reprywatyzacyjna zakończy handel roszczeniami? (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej mówi, że w projekcie ustawy reprywatyzacyjnej "chodzi o naprawienie krzywd, jakie komuniści wyrządzili tzw. dekretem Bieruta wywłaszczając warszawiaków z ich prawowitych domów".

- Musi być jasna podstawa prawna, która uniemożliwi cwaniactwo prawników, którzy obławiają się w toku niejasnych i bulwersujących postępowań sądowych - mówi gość Trójki. - Należy pomóc miastu, by nie było zmuszone do wydawania mienia, które nie powinno być wydawane - dodaje.

Joachim Brudziński z Prawa i Sprawiedliwości mówi, że "to nie brak przepisów prawnych pozwalał przez ostatnie 10 lat rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz na dokonywanie złodziejskiej i nieuczciwej reprywatyzacji przez różnego rodzaju cwaniaków, a nagminne wręcz łamanie prawa". 

- Problemem jest to, że ktoś na to naciąganie i oszukiwanie zezwalał - zaznacza poseł PiS i dodaje, że "Prokurator Generalny powołał specjalną grupę prokuratorów w prokuraturze dolnośląskiej do wyjaśnienia kwestii łamania prawa".

Zdaniem Katarzyny Lubnauer z Nowoczesnej, ustawa reprywatyzacyjna nie rozwiąże problemu, bo po pierwsze nie zostanie, jej zdaniem, uchwalona, a po drugie dotyczy tylko Warszawy, a nie całej Polski. - Wielki błędem kolejnych rządów było nieprzyjęcie przez ostatnie 27 lat ustawy reprywatyzacyjnej - podkreśla.

Stanisław Tyszka z Kukiz'15 także ocenia, że "wszystkie partie polityczne przez 27 lat bezczynnie patrzyły na to reprywatyzacyjne bagno". - To się działo kosztem prawowitych właścicieli i lokatorów wyrzucanych na bruk. Za to odpowiedzialne są wszystkie partie - mówi rozmówca Beaty Michniewicz i dodaje, że jego ugrupowanie apeluje o powołanie komisji śledczej oraz uchwalenie kompleksowej ustawy o reprywatyzacji dotyczącej całej Polski.

- Polska jest jedynym państwem w Europie Środkowo-Wschodniej, które nie ma ustawy reprywatyzacyjnej - podkreśla Stanisław Tyszka.

Jarosław Kalinowski z PSL mówi, że sprawa jest bulwersująca. - Straszną rzeczą jest, gdy słyszymy, jakie kwoty dostają się w ręce osób, które wykorzystały luki w prawie, swoją pozycję, czy kontakty z nieuczciwymi urzędnikami - mówi gość Trójki i dodaje, że media od wielu lat informowały o handlu roszczeniami.

Doradca prezydenta Andrzeja Dudy, Paweł Mucha mówi, że dobrze, iż jest jakaś inicjatywa legislacyjna mająca służyć rozwiązaniu tego problemu prawnego, i że ma nadzieję na takie zmiany w prawie, które rzeczywiście go rozwiążą.

- Natomiast ten problem można było rozwiązać wcześniej, a główną odpowiedzialność za całą sytuację ponosi prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz - ocenia.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z gośćmi Trójki, którzy ocenili także, czy Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna podać się do dymisji. Mówili też o projekcie zakazującym handlu wnniedziele. 

Z okazji odbywającego się dziś Narodowego Czytania, rozmówcy Beaty Michniewicz przeczytali także fragment "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna), Joachim Brudziński (PiS, wicemarszałek Sejmu), Stanisław Tyszka (Kukiz'15, wicemarszałek Sejmu), Jarosław Kalinowski (PSL), Andrzej Halicki (PO), Paweł Mucha (doradca prezydenta Andrzeja Dudy)

Data emisji: 03.09.2016
Godzina emisji: 9.08

kh/fbi

Polecane