"Trójkąt Weimarski w ostatnich latach stracił swój impet"
2016-08-29, 21:08 | aktualizacja 2016-08-29, 22:08
Trójkąt Weimarski ma 25 lat. Format, który tworzą Polska, Niemcy i Francja został utworzony w 1991 roku w celu rozwijania współpracy między tymi państwami. O tym, czy ta formuła ma jeszcze rację bytu rozmawiali goście "Pulsu Trójki".
Posłuchaj
Według Szymona Szynkowskiego vel Sęka osiągnięciem Trójkąta Weimarskiego jest to, że Polska stała się partnerem dla dużych krajów europejskich w momencie, gdy jeszcze nie było oczywiste, że będziemy członkiem UE i NATO. - To był motor współpracy, który sprawił, że nasze dążenia mogły być zrealizowane - podkreślił poseł PiS.
Poseł Kukiz '15 Jakub Kulesza uważa, że formuła Trójkąta Weimarskiego nie jest już potrzebna po tym, jak Polska została przyjęta do instytucji europejskich. - Od wejścia Polski do UE ten format jest w zasadzie niepotrzebny - powiedział.
Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".
Szymon Szynkowski przyznał, że pomimo faktu, iż Trójkąt Weimarski w ostatnich latach stracił swój impet, to jest pewna agenda kwestii, którymi mógłby aktywnie się zajmować. Gość Trójki wskazał m.in. na wyzwania związane z Brexitem.
Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji spotkali się w niedzielę na zamku Ettersburg koło Weimaru. Szef francuskiej dyplomacji Jean-Marc Ayrault poinformował, że Francja zaproponuje spotkanie Trójkąta Weimarskiego na najwyższym szczeblu w listopadzie. Po raz ostatni przywódcy państw spotkali się w tym formacie w Polsce w 2011 i 2013 roku.
***
Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Damian Kwiek
Goście: Szymon Szynkowski vel Sęk (PiS) i Jakub Kulesza (Kukiz '15)
Data emisji: 29.08.2016
Godzina emisji: 17.45
to/fbi