Maciej Gołębiewski i Bartosz Kwietniewski reanimują "niekochane" gry wideo
2024-11-21, 18:11 | aktualizacja 2024-11-21, 19:11
Jak dać grom nowe życie, sprawić by były dostosowane do współczesnej technologii i trafiły do nowych grup odbiorców? Rozmowa o programie umożliwiającym granie w stare gry, na nowoczesnym sprzęcie z najnowszymi systemami.
W kolejnym odcinku audycji Samograj Radek Nałęcz rozmawiał z Maciejem Gołębiewskim i Bartoszem Kwietniewskim, ratownikami "niekochanych gier".
Posłuchaj
Zajmują się tytułami, które powstały kilkadziesiąt lat temu. Bla wielu z nas były tymi pierwszymi produkcjami, ale wraz z postępem technologicznym zostały zapomniane. Wiele z tych starych, kultowych gier ma szansę na nowe życie za sprawą GOG Preservation Program. To inicjatywa, która pozwala grać w klasyczne gry na nowoczesnych systemach PC.
Czytaj także:
- Jubileusz twórców Ghostrunnera. Jak zacząć pracę w gamedevie?
- Od 45. lat gry dają mi mnóstwo frajdy i zabawy – zapewnia Ryszard Rysław Chojnowski
- Czy sztuczna inteligencja zastąpi grafików komputerowych?
Gośćmi programu byli Maciej Gołębiewski i Bartosz Kwietniewski. Opowiedzieli o tym, na czym polega przywracanie gier do życia, jak wygląda ten proces, w jaki sposób chroni się cyfrowe dzieła kultury i ile to kosztuje.
W programie mówiliśmy również o pierwszych wrażeniach z najgorętszej premiery tego tygodnia i końcówki roku "S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl". To produkcja ukraińskiego studia GSC Game World. Firma zlokalizowana jest w Kijowie. Sama gra, która czerpie z literackiego świata wykreowanego przez Dmitrija Głuchowskiego powstawała w czasie wojny toczącej się w Ukrainie.
W "Samograju" było również o polskich nominacjach w tegorocznym The Game Awards. Ceremonia rozdania statuetek odbędzie się 13 grudnia. The Game Awards są zaliczane do najważniejszych nagród branżowych - zwane są growymi Oscarami.
***
Tytuł audycji: Samograj
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Data emisji: 21.11.2024
Godzina emisji: 14.05
dm