Ostatnie godziny kampanii. Ekspert: przed pierwszą turą nie spodziewam się wielkiej "bomby"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ostatnie godziny kampanii. Ekspert: przed pierwszą turą nie spodziewam się wielkiej "bomby"
Wybory prezydenckie 2020. Prezydent RP Andrzej Duda (L) podczas spotkania z mieszkańcami RadomiaFoto: PAP/Wojtek Jargiło

– Wiele wskazuje na to, że rozstrzygnięcie wyborów zapadnie w drugiej turze. Jeśli ktoś przygotował polityczną "bombę", wybuchnie ona dopiero przed drugą turą – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia dr Sergiusz Trzeciak, ekspert ds. marketingu politycznego i komunikacji strategicznej. Jak mówił, z pewnością spodziewać się należy debaty między dwoma głównymi kandydatami, może ona przesądzić nawet o wyniku wyborów.

– Ostatnie dni kampanii będą raczej spokojne. Wynik w pierwszej turze jest raczej przesądzony – wiemy, że najprawdopodobniej będzie druga tura i kto do niej trafi – mówił w Trójce dr Sergiusz Trzeciak, ekspert ds. marketingu politycznego i ds. komunikacji strategicznej.

wybory_01c-sprawdz.jpg
Wybory prezydenckie 2020. Co musisz wiedzieć?

Zdaniem analityka kampania będzie miała ostrzejszy charakter przed drugą turą, a mianowicie charakter plebiscytu, co zdaniem gościa Trójki, obie strony uznają za opłacalne. Stąd będzie ona prowadzona w stylu "za PiS-em albo przeciw PiS-owi" – uważa analityk.


Posłuchaj

10:15
Dr Sergiusz Trzeciak o kampanii wyborczej (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Według eksperta politycy wiedzą, że kampania negatywna jest ryzykowna przed pierwszą turą, w myśl hasła, gdzie "dwóch się bije, tam trzeci korzysta", dlatego zapewne przejdą do niej przed turą drugą.

"Rodzaj plebiscytu"

Jak zaznaczył gość Trójki, Rafał Trzaskowski zapewne specjalnie unika teraz szczegółów programowych – chce pozyskać wszystkich wyborców, którzy opowiadają się przeciwko PiS. Ekspert dodał, że kampania prezydencka często jest nie tyle programowa, ile wizerunkowa, a druga tura zapewne będzie rodzajem plebiscytu czy głosowania "na mniejsze zło". 

– Potencjalna debata przed drugą turą będzie miała wyzwolić emocje, pobudzić i zmobilizować wyborców, będzie utrzymana w ostrym stylu – zauważył dr Sergiusz Trzeciak. Jak zaznaczył, wyborca ma mieć poczucie, po co, dlaczego głosuje, by zdecydował się udać do lokalu – tak zakładają politolodzy.

Jak mówił też w kontekście kandydatów, którzy do drugiej tury nie przejdą, przy tej średniej sondażowej owi politycy mają świadomość, jakie rezultaty mogą uzyskać, a z punktu widzenia części polityków ważne jest i to, czy uzyskają trzecie czy piąte miejsce, starają się poszerzać elektorat.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie
Prowadzi: Patrycjusz Wyżga
Gość: dr Sergiusz Trzeciak (ekspert ds. marketingu politycznego i ds. komunikacji strategicznej)
Data emisji: 25.06.2020
Godzina emisji: 17.46

agkm/kr

Polecane