Będzie łatwiej o wakacje kredytowe. Wiceminister rozwoju wyjaśnia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Będzie łatwiej o wakacje kredytowe. Wiceminister rozwoju wyjaśnia
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

- Każdy, kto stracił pracę lub płynność finansową po 13 marca, będzie mógł z mocy ustawy zawiesić spłaty kredytów na okres do trzech miesięcy - zapewnił w Programie 3 Polskiego Radia Krzysztof Mazur, wiceminister rozwoju. - Bank nie będzie mógł pobierać żadnych opłat - dodał. 

Posłuchaj

Wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur o nowej tarczy antykryzysowej ("Puls Trójki")
+
Dodaj do playlisty
+

W środę rząd przyjął ustawy o kolejnej odsłonie tarczy antykryzysowej. Oprócz kolejnych rozwiązań dla firm w zakresie pożyczek od BGK i ochrony polskich strategicznych spółek przed wrogim przejęciem przepisy mówią także o tzw. wakacjach kredytowych dla gospodarstw domowych.

firma 2.jpg
Zwolnienie ze składek ZUS w tarczy 3.0. Sprawdź, jakie obowiązują kryteria

Jak mówił w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur, chodzi o możliwość zawieszenia spłat kredytów na czas do trzech miesięcy, pod warunkiem utraty pracy lub płynności finansowej po 13 marca. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Nowe rodzaje pomocy dla firm, kolejne w drodze. Zobacz, co proponuje rząd

- Istotne jest to, że w czasie trwania wakacji kredytowych bank nie będzie mógł pobierać żadnych opłat poza składkami na ubezpieczenie tego kredytu - podkreślił Krzysztof Mazur. Dodał też, że historia kredytowa nie będzie miała wpływu na możliwość zawieszenia spłaty rat. 

Ochrona przed przejęciami

Wiceszef resortu rozwoju mówił też o przepisach utrudniających wrogie przejęcia kluczowych dla Polski firm przez zagraniczne przedsiębiorstwa. 

Jak przyznał, w Unii Europejskiej toczy się dyskusja, "na ile niskie wyceny mogą skutkować wykupem firm przez kapitał zagraniczny". - Rozwiązanie przeciwko takiemu działaniu wprowadzili Niemcy. My, wzorując się na tych regulacjach, zaproponowaliśmy, by UOKiK miał możliwość skontrolowania i zablokowania przejęcia pakietów kontrolnych strategicznych polskich firm. To dotyczy spółek z wybranych branż, przede wszystkim publicznych, energetycznych, farmaceutycznych, chemicznych, czy przetwarzających żywność. Regulacje obowiązują przez dwa lata - dodał. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Przedsiębiorcy czekają na pieniądze". Politycy PiS złożyli wizytę Trzaskowskiemu

W rozmowie więcej o zapisach przyjętych przez rząd w ramach kolejnej tarczy antykryzysowej, w tym o przepisach dotyczących odbierania zaległych urlopów przez pracowników. Zachęcamy do jej wysłuchania. 

***

Audycja: "Puls Trójki"

ProwadzącyKuba Strzyczkowski

GośćKrzysztof Mazur (wiceminister rozwoju)

Data emisji: 22.05.2020

Godzina emisji: 17.43


mbl

Polecane