Reforma OFE. Czy propozycje wzbudzą zaufanie społeczne?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Reforma OFE. Czy propozycje wzbudzą zaufanie społeczne?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Goście Trójki rozmawiali o propozycjach wicepremiera Mateusza Morawieckiego w sprawie OFE. Publicyści zwracali uwagę na kwestie dotyczące trwałości i wiarygodności proponowanego systemu.

Posłuchaj

Reforma OFE. Czy propozycje wzbudzą zaufanie społeczne? (Komentatorzy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki przedstawił w poniedziałek filary "Programu Budowy Kapitału", który ma być elementem jego "Planu Odpowiedzialnego Rozwoju".

Program ten zakłada m.in. przekazanie od 1 stycznia 2018 roku 75 proc. aktywów OFE na Indywidualne Konta Emerytalne wszystkich 16,5 mln uczestników OFE, czyli ok. 6,3 tys. zł na osobę, a także przekazanie pozostałych 25 proc. aktywów OFE do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

- Myśli się o stworzeniu pewnego funduszu emerytalnego poza obszarem zusowskim i zarządzaniu tymi środkami na początku przez fundusz rozwoju, a później przez prywatne firmy, to jest odciążenie ZUS - mówił Bogusław Chrabota, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej". Przyznał jednocześnie, że proponowane rozwiązania mogą nie wzbudzić zaufania społecznego.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Według Grzegorza Osieckiego z "Dziennika Gazety Prawnej" najważniejsze pytania dotyczą trwałości i pewności systemu. - Bez względu, czy to będzie filar kapitałowy czy zusowski, to podstawą jest płacenie składek emerytalnych i to, żeby ludzie wiedzieli, że jeśli wsadzą coś do tego systemu, to potem będą w stanie z niego coś wyjąć - zauważył.

Dodał, że ważną kwestią jest to, co stanie się ze środkami w OFE i jak one zostaną rozdzielone. - Czy proporcjonalnie zostaną podzielone do wysokości wkładów, czy zostanie zrobione "czary mary" i te środki zostaną podzielone po równo między wszystkich. Gdyby była ta druga wersja, to byłby to kolejny krok, który podkopywałby zaufanie do systemu emerytalnego i źle wróżył na przyszłość - powiedział.

Gości Trójki mówili także o wniosku dotyczącym wotum nieufności wobec Antoniego Macierewicza i o rocznicy rzezi wołyńskiej. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Komentatorzy
Prowadzi: Krystian Hanke
Goście: Bogusław Chrabota ("Rzeczpospolita"), Grzegorz Osiecki ("Dziennik Gazeta Prawna")
Data emisji: 5.07.2016
Godzina emisji: 8.37

to/ei

Polecane