Co polski rząd zrobi z opinią Komisji Weneckiej?
2016-02-08, 08:02 | aktualizacja 2016-02-08, 12:02
Komisja Wenecka bada nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Jej przedstawiciele wizytują różne instytucje i rozmawiają o zmianach w przepisach o TK. MSZ podkreśla, że opinia Komisji nie ma charakteru wiążącego, ale "zostanie wzięta bardzo poważnie pod uwagę".
Posłuchaj
Zdaniem Romana Imielskiego z "Gazety Wyborczej" to będzie test dla polskiego rządu. - Sami poprosiliśmy o tę opinię, ale późniejsze wypowiedzi wielu ważnych polityków Prawa i Sprawiedliwości nie były jednoznaczne, co do tego, czy zastosujemy się do orzeczenia Komisji - mówi dziennikarz i dodaje, że jeśli Polska nie zastosuje się do marcowej opinii, bardzo podważy to wiarygodność naszego rządu.
Łukasz Warzecha z "wSieci" także uważa, że niezastosowanie się do orzeczenia Komisji Weneckiej byłoby "niepoważne". - Jeżeli się samemu wzywa Komisję, to rozumiem, że z założeniem, że bez względu na to, jaki byłby werdykt, to się go zaakceptuje - mówi publicysta.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z gośćmi "Komentatorów", którzy mówili także i wizycie premier Beaty Szydło na Węgrzech.
***
Tytuł audycji: Komentatorzy
Prowadzi: Agnieszka Stępień
Goście: Roman Imielski ("Gazeta Wyborcza"), Łukasz Warzecha ("wSieci”)
Data emisji: 08.02.2016
Godzina emisji: 8.37
kh/ei