Festiwal Miłosza w Krakowie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Festiwal Miłosza w Krakowie
Foto: mat. prom.

Od czwartku do niedzieli odbywał się w Krakowie Festiwal Miłosza. Festiwal - utworzony po śmierci Noblisty, jako rodzaj przedłużenia Spotkań Poetów Wschodu i Zachodu, którym w roku 1997 oraz w 2000 patronował wraz z Wisławą Szymborską.

Posłuchaj

Magazyn Bardzo Kulturalny m.in. o Festiwalu Miłosza w Krakowie (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Poeci Wschodu i Zachodu spotykają się teraz co dwa lata. Każdy z Festiwali ma hasło, zaczerpnięte od tytułu książki Miłosza . W tym roku – to „Księga Olśnień” . Pamiętamy taki tytuł?
Wisława Szymborska również była podczas Festiwali Miłosza przywoływana. W tym roku po raz pierwszy jednym z punktów programu było ogłoszenie nominacji do Nagrody Jej imienia . Jednym z tematów spotkań było także w tym roku Kornel Filipowicz – zapomniany pisarz (25 rocznica śmierci) – towarzysz życia Wisławy Szymborskiej . Został pokazany film dokumentalny Pawła Woldana, skomentowany przez prof. Teresę Walas oraz Bronisława Maja .


Przedstawiliśmy nominowanych do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. W Krakowie spotkałam się bowiem z jurorem - Ablem Soriano oraz z prezesem Fundacji Wisławy Szymborskiej – Michałem Rusinkiem . Oto nominowana piątka: Roman Honet, Jakobe Mansztajn, Mirosław Mrozek, Jacek Podsiadło oraz Maciej Robert .

Organizatorami Festiwalu Miłosza są: Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundacja Miasto Literatury . Usłyszeliśmy wypowiedź prezes Fundacji – Olgi Brzezińskiej .

Będąc w Krakowie, spotkałam się także z Ryszardem Krynickim (laureatem Nagrody im. Zbigniewa Herberta – gościem Festiwalu) oraz z Adamem Zagajewskim (członkiem Komitetu Honorowego Festiwalu, który brawurowo poprowadził piątkowy wieczór poezji). Obaj poeci będą gośćmi Klubu Trójki (20 maja) . Do Krakowa powrócimy także w Trójce pod Księżycem (z 21 na 22 maja).


A tymczasem w teatrze … między innymi: we Wrocławskim Teatrze Współczesnym Agnieszka Olsten dała premierę „Końca Świata w Breslau” Wojciech Faruga natomiast – w warszawskim Teatrze Powszechnym – premierę  wg „Lalki” Prusa .  Zarówno Agnieszkę Olsten , jak i odtwórcę roli Wokulskiego – Marcina Czarnika - oraz autora adaptacji „Lalki” – Pawła Sztarbowskiego – usłyszeliśmy w tym wydaniu MBK.
Niemożliwe wydanie MBK: Baszka Marcinik i Wojciech Dorosz.

Polecane