"Już witał się z gąską"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Już witał się z gąską"
Fragment plakatu spektaklu "Szaman. Spektakl reporterski", który można zobaczyć w Teatrze WARSawyFoto: Honorata Karapuda

Już witaliśmy się z gąską – głodni żywego kontaktu ze sztuką – w drodze po bilety do galerii, muzeów, teatrów, wpadliśmy po raz kolejny w tym roku, jak w bajce, do studni, czyli zderzyliśmy się z zamkniętymi drzwiami kas. Minął rok od momentu, w którym dowiedzieliśmy się, że mamy "zostać w domu".

Z bajki La Fontaine'a w słynnym przekładzie Mickiewicza więcej analogii nie będziemy próbowali czerpać, tym bardziej morału. Niemniej nie pozostaje nic innego, jak starać się nabrać dystansu do naszej rzeczywistości, za którą – z drugiej strony – w jakiejś części jesteśmy odpowiedzialni. Może więc jednak jeszcze jeden wers z "Lisa i kozła", otóż bohater bajki "wie, że rozpaczać jest to zło przydawać do zła".

Tyle o relacji świat fantastyczny – świat realny, a co konkretnie przygotowaliśmy w drugim marcowym wydaniu MBK?


Posłuchaj

50:14
Teatr w czasach pandemii (Magazyn bardzo kulturalny)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W części pierwszej – spotkanie z dyrektorem niepublicznego Teatru WARS-awy oraz reżyserem – Adamem Sajnukiem. Miał nasz gość ambitne plany, na razie zaprasza nas "symbolicznie" na ostatni – prawdopodobnie – marcowy pokaz premierowego przedstawienia pod tytułem "Szaman. Spektakl reporterski". Jak poza tym planuje funkcjonować w swoim małym teatrze w zaistniałych okolicznościach? O to pytamy naszego gościa. Inna jest naturalnie sytuacja teatrów prywatnych, niepublicznych niż tych wspieranych, dotowanych przez samorządy, nie mówiąc o nielicznych, utrzymywanych przez ministerstwo. Instytucje kultury w czterech już województwach pozostały zamknięte.

Znużeni perspektywą spędzania czasu wyłącznie przed komputerami, nie mając szansy wybrania się do teatru w miastach mogących jeszcze zapraszać widzów, możemy niezmiennie, niezależnie od sytuacji, śledzić programy Teatru PR i Teatru TVP.

Na Scenie Teatralnej Trójki – na razie – jedna premiera w miesiącu i trzy powtórki, bo też wciąż odnajdujemy w Archiwum PR atrakcyjne słuchowiska.

W Teatrze TVP ostatnio mniej premier, dlatego z zaciekawieniem czekaliśmy na nowy spektakl Teatru TVP, zapowiadany jako wydarzenie. My adaptację powieści Borisa Akunina "Lewiatan" przyjęliśmy jako szansę na powrót Teatru Sensacji "Kobra", a także jako formalnie ciekawą realizację. Zabawna czołówka "Kobry" oczywiście nie poprzedzała premiery "Lewiatana", ale… pomarzyć można.

Rozmawiamy o niej z autorem sztuk, powieści oraz scenariuszy Cezarym Harasimowiczem, który jest autorem adaptacji powieści Akunina, trzeciej z serii, której głównym bohaterem jest Erast Fandorin.

Próbujemy zauważyć w tym, co się dzieje, dobre strony i choć niełatwo nam, myślimy, że narzekać "jest to zło przydawać do zła".

Cezary Harasimowicz Cezary Harasimowicz, fot. Polskie Radio

PS: A jutro 4. rocznica śmierci Wojciecha Młynarskiego, zatem "róbmy swoje"!

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Autorzy audycji: Barbara MarcinikPiotr Majewski, Katarzyna Cygler
Data emisji: 14.03.2021
Godzina emisji: 16.07

(Tekst: Barbara Marcinik)

Polecane