Utrwalona kruchość

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Utrwalona kruchość
Trójkowy ogródek przy Myśliwieckiej Foto: Barbara Marcinik

"Być może właśnie ta od dawna utrwalona kruchość pozwala im teraz przetrwać... przytomnie i z odwagą". Oni to teatr i jego artyści, których "profesja z założenia utkana jest z delikatnej tkanki". Tak o ludziach teatru, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, napisała w tradycyjnym Orędziu Helen Mirren – Oscarowa Królowa, brytyjska aktorka nie tylko filmowa, nade wszystko teatralna właśnie.


Trójkowy ogródek przy Myśliwieckiej, fot. Barbara Marcinik Trójkowy ogródek przy Myśliwieckiej, fot. Barbara Marcinik

Słowa jej orędzia szczególnie wybrzmiewają, jeżeli weźmie się pod uwagę kondycję naszego środowiska teatralnego. #metoo sprawia, że nie tak idealistycznie postrzegamy artystów teatru, filmu także.


27 marca jednak jest świętem teatru i potrzebuje on odświętności. Ma też pecha, bo "sam wiesz kto" już drugi rok ogranicza do minimum aktywność artystyczną. Ludzie teatru mogą nie mieć ochoty na rozpamiętywanie wzniosłości, wyjątkowości i artyzmu, zderzają się bowiem z praktycznymi dylematami nie do rozwiązania. 

Helen Mirren Foto: shutterstock.com/taniavolobueva Helen Mirren Foto: Shutterstock.com/taniavolobueva

O tym między innymi rozmawialiśmy z naszym gościem – Elżbietą Wrotnowską, dyrektor Instytutu Teatralnego, w dzień po smutnym Dniu Teatru 2021. Jest i polska wersja orędzia. Jego autorką jest Justyna Sobczyk, reżyser i twórczyni Teatru 21. Porozmawialiśmy o obu orędziach.

MBK nie byłby sobą, gdyby na zawsze miał porzucić swoją "złotą zasadę" pół żartem, pół serio. W połowie wydania porzuciliśmy więc smutki, bo na horyzoncie pojawi się delegacja z Klubu Komediowego, czyli Michał Sufin i Karolina Norkiewicz. Jak w konwencji nie-serio rozmawiać o teatrze dziś, spróbowaliśmy zmierzyć się z i tym tematem.

Justyna Sobczyk  Foto: mat. promocyjne Justyna Sobczyk Foto: mat. promocyjne

Tydzień temu natomiast odszedł Adam Zagajewski. Wspomnimy poetę, prezentując jeden z jego wierszy, zarejestrowany na płycie Włodka Pawlika "Mów spokojniej". 

PawlikRelations/Pawlik/Zagajewski - "Mów spokojniej" LIVE

27 marca minęła też 15. rocznica śmierci autora "Solaris". Zasygnalizujemy i ten fakt.

***

P.S. Udało się także zaprosić reprezentację Teatru Justyny Sobczyk, czyli słynnego 21. Był z nami Jakub Drzewiecki.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Autorzy audycji: Barbara MarcinikPiotr Majewski, Katarzyna Cygler
Wydawca: Kuba Sadowski
Data emisji: 27.03.2021
Godzina emisji: 16.07

(tekst: Barbara Marcinik)

Polecane