Kolejne zamknięcie, Druga Fala i pętla czasu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kolejne zamknięcie, Druga Fala i pętla czasu
Druga falaFoto: Wojtek Bryndel

Ciekawie wyglądająca data przypomina nam, że od 21 marca mamy wiosnę kalendarzową. Równonoc wiosenna w tym roku przypadła na 20 marca. I tyle dobrych wiadomości.


Pierwszy dzień wiosny w trójkowym ogródku, fot. Baszka Marcinik Pierwszy dzień wiosny w trójkowym ogródku, fot. Baszka Marcinik

Kolejne zamknięcie instytucji kultury (pierwsze, przypominamy, nastąpiło rok temu) nie ułatwia planowania jakiejkolwiek aktywności. Brak perspektyw na powrót do "normalności" paraliżuje organizatorów życia kulturalnego, dyrektorów instytucji kultury. Choć na przykład próby do premier w teatrach trwają, sytuacja aktorów jest wyjątkowo trudna. Zanim jeszcze nastąpiło zamknięcie, teatry zmuszone były, z wiadomych powodów, odwoływać spektakle. Uśpione muzea, galerie i kina czynią mapę kulturalną ubogą.


Posłuchaj

49:56
Trudne teatralne życie w pandemicznych czasach (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zdrowie naturalnie jest najważniejsze, ale kondycja psychiczna artystów oraz sytuacja finansowa niezatrudnionych na etatach wpływa na rozkręcanie się efektu "błędnego koła". Obserwujemy, że apele o wzajemną odpowiedzialność w relacjach społecznych pozostają często bez echa. Nie poddajemy się jednak.

materiały prasowe materiały prasowe

 

Szczęśliwie trwają prace na planach filmowych oraz – zapewne – w pracowniach pisarzy i artystów. Sieć próbuje zastąpić różnego typu spotkania w realu (konferencje, najbliższe festiwale, przedstawienia teatralne online, funkcjonująca coraz powszechniej m.in. teatralna usługa – video na żądanie/życzenie – VOD).

Najpierw jedno województwo, potem kolejne i następne dwa "wstrzymywały oddech", teraz – cały kraj zastyga w oczekiwaniu na poprawę sytuacji zdrowotnej – na razie do 9 kwietnia.

Pocieszamy się, jak możemy. Szukamy pozytywów w tych dziedzinach, które mogą z natury swojej (przy koniecznych ograniczeniach) istnieć niezależnie od sytuacji. Przed tygodniem przypominaliśmy o misyjnym charakterze Teatru TVP.

W tym wydaniu mówimy o pewnym fenomenie kulturowym, jakim jest tzw. Druga Fala – Nowa Gdyńska Scena Alternatywna. Co interesujące, o tym zjawisku rozmawiamy z Michałem Miegoniem z… Muzeum Miasta Gdyni.

Muzeum Miasta Gdyni/Druga Fala - Kochaj Mnie za Nic (studio mix) / 2020 "Druga Fala"
 
W finale wydania zaglądamy do Archiwum PR. To z niego wydobyte autorskie słuchowisko Andrzeja Barta, przedstawimy wieczorem po raz pierwszy na Scenie Teatralnej Trójki. "Bezdech" ma barwną historię, a mimo że autor i reżyser słuchowiska z zasady nie udziela wywiadów, zarejestrowaliśmy przed laty krótką z nim rozmowę w MBK. Przywołanie fragmentu tamtego wydania tworzy swoistą, charakterystyczną dla tej audycji, "pętlę czasu". Co z naszego archiwalnego "znaleziska" wynikło? Zachęcamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

Tadeusz Konwicki i Bogusław Linda, kadr ze spektaklu TV Andrzeja Barta "Bezdech" Tadeusz Konwicki i Bogusław Linda, kadr ze spektaklu TV Andrzeja Barta "Bezdech"

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Autorzy audycji: Barbara MarcinikPiotr Majewski, Katarzyna Cygler
Wydawca: Kuba Sadowski
Data emisji: 21.03.2021
Godzina emisji: 16.07

(Tekst: Barbara Marcinik)

Polecane