Trójka|Biuro myśli znalezionych
Michał Urbaniak: w Nowym Jorku czuję się wolny [WIDEO]
2014-06-01, 22:06 | aktualizacja 2014-06-02, 00:06
- Do Nowego Jorku nie jechałem po żaden sukces. Zakochałem się w czarnej muzyce i chciałem spotkać ludzi, którzy ją tworzą. Zrozumiałem, jakimi są geniuszami, gdy uświadomiłem sobie, że większość z nich jest analfabetami muzycznymi, nie czyta nut - mówił Michał Urbaniak w "Biurze Myśli Znalezionych".
Posłuchaj
Niedzielny wieczór w Trójce upłynął pod znakiem jazzu. Tuż po koncercie Wladigeroff Brothers zaprezentowaliśmy rozmowę z Michałem Urbaniakiem, który był gościem "Biura Myśli Znalezionych".
Wspaniały muzyk, który mówi o sobie, że jest "niby warszawianinem i łodzianinem, ale również z krwi i kości nowojorczykiem", opowiadał o swoim życiu rozpiętym między dwa brzegi oceanu, o zapachach Nowego Jorku i o swingu, który można nie tylko usłyszeć, ale też zobaczyć na ulicach tego miasta.
- Pamiętam, kiedy pierwszy raz polecieliśmy do Nowego Jorku. To był mój pierwszy wyjazd za granicę, pierwszy lot samolotem. Utkwił mi w pamięci zapach klubów jazzowych, widoki czerwonych dywanów i muzycy grający w smokingach. Teraz Nowy Jork bardziej kojarzy mi się z miejscem, w którym spędziłem wiele czasu z rodziną, czyli z parkiem za rogiem. I z panami w garniturach, którzy chodząc swingują i nie wiedzą o tym - mówi rozmówca Marcina Zaborskiego.
Obejrzyj inne spotkania w "Biurze Myśli Znalezionych" >>>
Michał Urbaniak wracał także we wspomnieniach do Łodzi, w której dorastał. Szukał odpowiedzi na pytanie, czym jest polska dusza, którą w sobie wciąż odkrywa. Mówił też, co dziś dla niego oznacza patriotyzm. - Być patriotą to być prawdziwym, być sobą, być na swoim miejscu, a jednocześnie być otwartym na ten mały świat, w którym w wielu miejscach można czuć się jak w domu - podkreślał artysta.
Zaproszenie do rozmowy z Michałem Urbaniakiem przyjęli: Kayah, Wojciech Karolak i Artur Żmijewski. A Zbigniew Namysłowski, który pojawił się na scenie studia im. Agnieszki Osieckiej, udowodnił, że słuchacze Trójki są niezwykle uzdolnieni i szybko się uczą, jak być sekcją rytmiczną w jazzowym zespole. Wśród publiczności zasiedli m.in. Urszula Dudziak i Kamil Sipowicz .
Urszula Dudziak: śpiewająco przez życie. Zobacz wideo z benefisu >>>
Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.