Trójka|Zapraszamy do Trójki - ranek
Pozbycie się stopni z WF lekarstwem na dziecięcą otyłość?
2013-12-10, 12:12 | aktualizacja 2013-12-10, 15:12
- Zniesienie stopnia z wychowania fizycznego zachęci uczniów do ćwiczeń gimnastycznych - tak twierdzą lekarze. Pediatrzy biją na alarm, że dzieci unikają zajęć fizycznych z obawy przed niższą średnią na świadectwach. W efekcie nie ruszają się i tyją.
Posłuchaj
- Lekarze wystawiają za dużo zwolnień - mówi pediatra dr Bożena Janicka. - Dużym problemem jest prośba rodzica o zwolnienie dziecka z WF, bo ono nie daje rady spełnić oczekiwań nauczyciela. Niska ocena z przedmiotu powoduje zaniżenie średniej na świadectwie. To skutkuje tym, że dziecko nie dostanie się do wymarzonej szkoły - dodaje lekarz.
- W szkole podstawowej 15 proc. uczniów nie uczestniczy w zajęciach - mówi rzecznik Najwyższej Izby Kontroli Paweł Biedziak - w gimnazjach odsetek rośnie do 23 proc., w liceach 30 proc. nie ćwiczy. W szkołach, które sprawdziliśmy, pół miliona uczniów ma schorzenia kręgosłupa i choroby związane z otyłością - twierdzi Biedziak.
Częste zarzuty rodziców brzmią: szkoły zbyt mocno naciskają na uczniów i szukają przede wszystkim nowego Adama Małysza czy Otylii Jędrzejczak. - Być może w szkołach sportowych taka sytuacja może się pojawić - mówi Iwona Stępniak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 w Warszawie. - Jednak w zwykłych placówkach, które realizują podstawę programową, zwalnianie uczniów z zajęć sportowych jest wielkim nieporozumieniem. Uczeń jest oceniany za to, ile wysiłku wkłada na lekcji, a nie jakie osiąga wyniki - dodaje.
Grupa lekarzy planuje wysłać list do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Chcą przekonać urzędników, żeby zrezygnować z wystawiania uczniom stopni z wychowania fizycznego.
Zapraszamy do wysłuchania całego materiału, który przygotowała Ewa Dudzińska.
Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między 6.00 a 9.00.
(mp)