Nauczyciele potrzebni od zaraz! Tysiące wakatów w polskich szkołach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nauczyciele potrzebni od zaraz! Tysiące wakatów w polskich szkołach
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Zhuravlev Andrey

Do końca wakacji zostało już tylko 14 dni, a w wielu szkołach nie ma pełnej kadry pedagogicznej. – W Warszawie jest do obsadzenia około 2 tys. wakatów. W tym roku sytuacja jest trudna, trudniejsza niż w poprzednich latach szkolnych – przyznaje Tomasz Kunert z biura prasowego warszawskiego ratusza.


dziewczyna dziecko nastolatka nauka komputer 1200.jpg
Jak stworzyć dziecku korzystne warunki do nauki?

Posłuchaj

3:35
Nowy rok szkolny za pasem, a nauczycieli brak (Zapraszamy do Trójki – ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W zależności od sytuacji pandemicznej szkoły wybiorą stacjonarny, zdalny lub hybrydowy sposób nauczania. Niezależnie od niej dyrektorzy placówek poszukują nauczycieli. Jednym z nich jest  Jacek Hajdacki, który pełni obowiązki dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3 im. Tomasza Morusa w Otwocku – W naszej szkole brakuje anglistów, ale z tego, co się orientuję, brakuje ich w całym rejonie – mówi.

Oprócz nauczycieli języka angielskiego najbardziej pożądani są uczący informatyki, matematyki, a także nauczyciele wychowania przedszkolnego oraz kształcenia zawodowego. Wykonujących dwie ostatnie z wymienionych profesji najchętniej zatrudnią placówki na Śląsku.

– Najwięcej ofert to kształcenie zawodowe – takich jest około 130. Poszukiwani są też nauczyciele wychowania przedszkolnego – to jest blisko 100 ofert – wylicza Anna Kij, rzecznik Śląskiego Kuratorium Oświaty. – Kształcenie zawodowe to nie jest nowy problem. Nauczyciele przedmiotów zawodowych są poszukiwani od lat – dodaje.

Ministerstwo Edukacji Narodowej w komunikacie przesłanym do nas komentuje: "Ruch kadrowy to zjawisko naturalne, które obserwujemy każdego roku o tej porze. Pełne dane na temat liczby etatów nauczycieli będziemy mieli na przełomie października i listopada." 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Autorka materiału reporterskiego: Izabela Woźniak
Data emisji: 18.08.2020
Godzina emisji: 7.41

kr/mk

Polecane