Witold Wnuk: występy Ewy Demarczyk były prawdziwym misterium

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Witold Wnuk: występy Ewy Demarczyk były prawdziwym misterium
Ewa Demarczyk podczas koncertu w Teatrze ŻydowskimFoto: PAP/Maciej Kłoś

W piątek, w wieku 79 lat zmarła Ewa Demarczyk. Legendarną artystkę Piwnicy pod Baranami wspominali dziś dyrektor artystyczny Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy pod Baranami Witold Wnuk i Piotr Metz.

O śmierci artystki poinformowano na Facebooku kabaretu Piwnica pod Baranami. Ewa Demarczyk była polską wokalistką, wykonującą utwory z nurtu poezji śpiewanej. Śpiewała utwory Mirona Białoszewskiego, Juliana Tuwima, Bolesława Leśmiana i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

– Grałem w zespole Ewy Demarczyk od 1980 do 1982 roku. Znałem ją jednak dłużej. Była to osoba oddająca się sztuce całą sobą. Była też bardzo wymagająca, momentami trochę porywcza i trudna we współpracy, ale była to osoba niezwykła, tworząca taki klimat, którego nie był w stanie powtórzyć nikt – opowiada Witold Wnuk.

Posłuchaj

13:08
Witold Wnuk i Piotr Metz wspominają Ewę Demarczyk (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W latach 60. i na początku lat 70. była związana z "Piwnicą pod Baranami". Występowała do końca lat 90., po czym wycofała się z życia publicznego.

– Miałem 10 lat, gdy mama wręczyła mi debiutancką płytę Ewy Demarczyk i kazała mi jej słuchać, aż zedrę igłę w gramofonie. Ja wówczas interesowałem się trochę inną muzyką, ale ten album znałem na pamięć. Rozpoczął on moją przygodę z polską poezją, zmienił moje życie i wywarł wielki wpływ na to, co działo się potem – wspomina Piotr Metz.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Goście: Witold Wnuk (impresario muzyczny i wiolonczelista, dyrektor artystyczny Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy pod Baranami), Piotr Metz (dziennikarz)
Data emisji: 17.08.2020
Godzina emisji: 8.15

IAR/ml/mk

Polecane