Archeolog na budowie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Archeolog na budowie
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu/cc

Inżynier, robotnicy, operatorzy koparek i walców oraz archeolog - tak wygląda skład ekipy budującej drogi. Dlaczego wśród nich jest archeolog? Okazuje się, że nie ma inwestycji, która nie natrafiłaby na pozostałości osad lub innych przedmiotów z minionych epok.

Posłuchaj

Archeolog na budowie (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Przy okazji wielu budów przeprowadza się więc tzw. badania ratownicze. Obecnie do takich prac trwają przygotowania na terenie planowanej drogi S19 w okolicach Lublina. - Wykopaliska są prowadzone wtedy, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo zniszczenia stanowisk archeologicznych, które są zewidencjonowane, gdy wiadomo, że na danym terenie mogą wystąpić zabytki - tłumaczy Łukasz Oleszczuk ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji (SISKOM).
Adam Waluś z Instytutu Archeologii UW wyjaśnia, że w każdym miejscu, gdzie ma przebiegać autostrada czy inna drogowa inwestycja, archeolodzy prowadzą tzw. badanie powierzchniowe. - Metr po metrze lokalizujemy wszystkie pozostałości po dawnym osadnictwie. Najczęściej są to ułamki ceramiki, zabytki kamienne, krzemienne - opowiada archeolog.
- W Polsce bywały takie inwestycje, które były wstrzymywane na kilka miesięcy - mówi Michał Wiśniewski z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Bydgoszczy. Ekspert podkreśla jednak, że bardziej niż archeologia na przebieg inwestycji wpływają kwestie środowiskowe i społeczne jak choćby protesty mieszkańców. - Jeśli już nawet wykryjemy coś w czasie realizacji robót budowlanych, to jest to wstrzymanie robót na krótki okres czasu i tylko na fragmencie drogi - zaznacza.

- Operatorzy koparek sami też się ekscytują, czy znajdą coś czy nie znajdą. Jak się coś znajdzie, to wyskakują z maszyn, oglądamy znalezisko wspólnie. My nie kopiemy tylko i wyłącznie dla siebie, zależy nam na tym, żeby ludzie to oglądali - opowiada Adam Waluś.

O archeologiczne znaleziska odkryte podczas budowy polskich dróg pytał  Kuba Witkowski. Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między godziną 6.00 a 9.00.

Polecane