"Babcia 19 i sowiecki sekret", czyli walka z "niebieskimi langustami"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Babcia 19 i sowiecki sekret", czyli walka z "niebieskimi langustami"
Fragment okładki książki "Babcia 19 i sowiecki sekret"

- Ta książka momentami zahacza o najlepsze dokonania nurtu zwanego realizmem magicznym. Jest prześmieszna i wciągająca - mówi o powieści "Babcia 19 i sowiecki sekret" Michał Nogaś.

Posłuchaj

"Trójkowy Znak Jakości", 1.03.2013
+
Dodaj do playlisty
+
Wybuchowa mieszanka poezji, humoru i grozy. W powieści Ondjakiego (czyt. Ondżakiego, właśc. Ndalu de Almeida, ur. 1977) świat jest  piękny i prosty. Na pozór. Niebo nad luandyjską plażą mieni się niesamowitymi kolorami, a mały narrator snuje opowieść o dziecięcych igraszkach. Wszystko zaczyna się komplikować, gdy okazuje się, że chodzi o wysadzenie w powietrze mauzoleum zmarłego prezydenta i że dzieci weszły w posiadanie całkiem prawdziwego dynamitu. Idylliczny obraz burzy też pytanie o to, gdzie podziali się ich rodzice.
 
Tytułowy sekret jest kluczem do całej powieści, w której roi się od niedomówień i tajemnic – wszak świat widziany z perspektywy dziecka wygląda całkiem inaczej… Tym bardziej, że akcja rozgrywa się w Angoli lat 80., gdzie toczy się wojna domowa, a w politykę i życie codzienne kraju mieszają się sowieci i Kubańczycy.
 
Książka angolskiego pisarza to stylistyczny fajerwerk, intrygująca proza, która bawi, porusza i daje do myślenia.

W powieści Ondjakiego (właśc. Ndalu de Almeida) świat jest  piękny i prosty. Na pozór. Akcja książki "Babcia 19 i sowiecki sekret" rozgrywa się w Angoli lat 80., gdzie toczy się wojna domowa, a w politykę i życie codzienne kraju mieszają się sowieci i Kubańczycy. Bohater książki to dorastający chłopiec, otoczony kochającą rodziną, grupą kolegów i przyjaciół, mieszkający w przybrzeżnej dzielnicy Luandy, Praia do Bispo. 

Plaży pilnują radzieccy żołnierze, których główny bohater nazywa, od mundurów, "niebieskimi langustami". Trwa na niej bowiem budowa mauzoleum. Ma w nim spocząć ciało prezydenta, zabalsamowane przez "sowieckich speców biegłych w sztuce utrzymywania nieboszczyków w stanie przyjemnym dla oka”. To ma być najpiękniejszy budynek w kraju. Jest tylko jeden problem, aby go postawić, trzeba wyburzyć dzielnicę, w której mieszka bohater książki. Aby ocalić zagrożoną wyburzeniem dzielnicę, mały narrator wraz z przyjaciółmi podejmuje śmiałą akcję dywersyjną...

Wszystko zaczyna się komplikować, gdy okazuje się, że chodzi o wysadzenie w powietrze mauzoleum zmarłego prezydenta i że dzieci weszły w posiadanie całkiem prawdziwego dynamitu. Idylliczny obraz burzy też pytanie o to, gdzie podziali się ich rodzice. Tytułowy sekret jest kluczem do całej powieści, w której roi się od niedomówień i tajemnic – wszak świat widziany z perspektywy dziecka wygląda całkiem inaczej… 

W najbliższym "Trójkowym Znaku Jakości" opowiemy o ksiażce Amosa Oza "Wśród swoich". Pisarz będzie gościł w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej 22 marca.                       

"Trójkowy Znak Jakości" na naszej antenie w każdy piątek ok. 7.45. Zapraszamy do słuchania!

(pg/mat. promocyjne)

Polecane