Zlikwidować czy nie? Fundusz Kościelny kością niezgody
2012-12-18, 18:12 | aktualizacja 2012-12-18, 18:12
Aleksander Pociej (PO) powiedział w radiowej Trójce, że tak ważnej organizacji jaką jest Kościół nie można zupełnie zostawić na lodzie.
Posłuchaj
Rząd i Kościół toczą rozmowy m.in. na temat tego ile powinien wynosić podatkowy odpis na wybrany kościół. Niedawno sprawa Funduszu Kościelnego, bo o nim mowa, stała się przedmiotem rządowo-opozycyjnej rozgrywki w wyniku której pieniądze Funduszu trafią do tzw. rezerwy celowej.
Aleksander Pociej nie potrafił powiedzieć kiedy ta sprawa zostanie na dobre rozwiązana. Poseł PO zaznaczył, że Kościół jest w o tyle komfortowej sytuacji, ponieważ ma zagwarantowaną pewną sumę o którą walczy. - Natomiast wielką niewiadomą, według Kościoła, jest ile będzie miał po zmianie tej zasady w momencie, gdyby miał być finansowany z naszych odliczeń podatkowych - dodał gość Trójki i zaznaczył, że Kościół powinien sobie zdać sprawę z tego, że odebrał ponad 50 procent tego co utracił, gdy komuniści doszli w Polsce do władzy.
Z kolei Dariusz Joński (SLD) stwierdził wprost, że Fundusz Kościelny powinien być zlikwidowany. Poseł SLD powiedział, że dzięki temu można zaoszczędzić blisko 90 milionów złotych.
- Mało kto wie, że pieniądze z Funduszu Kościelnego idą nie tylko na składki ubezpieczeniowe, ale także na budowę, konserwację i remonty obiektów sakralnych o wartości zabytkowej, czyli na to, na co księża zbierają podczas mszy świętej - wyjaśnił Joński.
Aleksander Pociej podkreślił, że w tej chwili jest za wcześnie na wprowadzanie radykalnych zmian. Platforma jest zdania, że tak ważnej organizacji jaką jest Kościół nie może ot tak zostawić zupełnie na lodzie. - Ubolewam jednak nad tym, że strona kościelna przejawia aż tyle oporu, bo obawiam się, że w pewnym momencie te skrajnie radykalne rozwiązania wejdą w życie - dodał poseł PO.
Posłuchaj całej rozmowy Damiana Kwieka z Aleksandrem Pociejem i Dariuszem Jońskim.
mr