Historia Trójki w 33 odsłonach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Historia Trójki w 33 odsłonach
Pierwsze, drugie i trzecie miejsce w plebiscycie ulubionych trójkowych aduycjiFoto: fot. mat. promocyjne

Waży 4 kilogramy, nie da się jej zabrać do kieszeni czy torebki, powstała na podstawie plebiscytu słuchaczy i pochłonęła 2 lata pracy Wiesława Weissa, ale jest! Książka "33 x Trójka".

Posłuchaj

Z Wiesławem Weissem rozmawia Marek Niedźwiecki
+
Dodaj do playlisty
+

- Rozmawiałem z ponad stu osobami pracującymi w Trójce dziś i dawniej, związanymi z Trójką, z muzykami, którzy tu gościli. Roboty było tyle, że nie udało się jej wydać w kwietniu, gdy obchody 50-lecia Programu Trzeciego się rozpoczynały - wyjaśnia Wiesław Weiss w Trójce.

Odwiedź naszą stronę jubileuszową i zobacz jak świętujemy >>>

A wszystko zaczęło się od plebiscytu! W 2010 roku zaprosiliśmy naszych słuchaczy do wspólnego wybrania najlepszych audycji z całej historii Programu Trzeciego. 33 z nich zostały szczegółowo opisane w książce "33 x Trójka"!

/

Zobacz wyniki Plebiscytu! >>>

- Chciałbym podkreślić, że prócz omówienia audycji, starałem się poruszyć jak najwięcej tematów związanych z Trójką. Bardzo pomogły mi zachowane i udostępnione przez trójkowych dziennikarzy dokumenty i materiały z dawnych lat - dodał w rozmowie z Markiem Niedźwieckim.

Choć książka jest pokaźnych rozmiarów - około 700 stron, ponad 2000 zdjęć - to autor już przyznaje, że nie udało się w niej zamieścić wszystkich informacji. Ograniczenie do 33 audycji stanowiło jednocześnie ułatwienie i utrudnienie.

- Mam jednak nadzieję, że udało mi się na nowo naświetlić pewne zdarzenia, a nawet moment powstania Trójki. Panuje powszechna opinia, że pierwszy program został nadany 1 kwietnia 1962 roku, a to jest nieprawda...

Kiedy zatem Trójka miała swój początek? Posłuchaj całej rozmowy!

Na spotkanie z autorem oraz dziennikarzami Trójki zapraszamy w najbliższą środę, 7 listopada o godz. 18.00 do Empik Junior (ul. Marszałkowska 116/122) w Warszawie.

Popularna "Lista przebojów" Piotra Barona i Marka Niedźwieckiego, legendarny "Minimax" Piotra Kaczkowskiego, towarzyszące nam od lat w codziennym życiu "Zapraszamy do Trójki", wciągające do rozmowy o otaczającym świecie "Klub Trójki" Dariusza Bugalskiego, Jerzego Sosnowskiego i innych czy "Za, a nawet przeciw” Kuby Strzyczkowskiego, niezapomniany "RadioMann" Wojciecha Manna i Grzegorza Wasowskiego, pełna czaru "Siesta" Marcina Kydryńskiego, niepokorna "Offensywa" Piotra Stelmacha, zwariowany "Magiel Wagli" Wojciecha Waglewskiego i Fisza, wciągający "Teatrzyk Zielone Oko" oraz przezabawne "Rodzina Poszepszyńskich" Jacka Janczarskiego i Macieja Zembatego, "Kocham pana, panie Sułku" Jacka Janczarskiego, "60 minut na godzinę” Marcina Wolskiego, Jacka Fedorowicza i Andrzeja Zaorskiego, "Z pamiętnika młodej lekarki" Ewy Szumańskiej, "Nie tylko dla orłów" Grzegorza Wasowskiego, Marka Dalby, Wojciecha Manna, Beaty Michniewicz, Moniki Olejnik i Alicji Resich-Modlińskiej czy "Akademia Rozrywki" Artura Andrusa to tylko część audycji omówionych w książce. Opowieść o nich układa się w barwną, pełną anegdot historię radia, które bez wątpienia zasługuje na miano kultowego.

Z kim Wiesław Weiss rozmawiał przy pisaniu książki? Jak zdobywał zdjęcia? Czy pisaniu towarzyszyły tylko miłe doświadczenia? W jakich okolicznościach pojawiają się w książce Helen i Tomek Beksiński? Posłuchaj całej rozmowy!

"33 x Trójka", Wiesław Weiss, wyd. Vesper, premiera 7 listopada 2012.

Polecane