Czar i maniery epoki międzywojnia (GALERIA)
2012-05-26, 10:05 | aktualizacja 2012-09-11, 11:09
- Znajdziemy tu cytaty z pamiętników, poradników i kodeksów, fragmenty literatury i niezwykłe zdjęcia - mówił Michał Nogaś o książce Marii Barbasiewicz "Dobre maniery w przedwojennej Polsce. Savoir-vivre. Zasady. Gafy".
Posłuchaj
- To kolejna publikacja opowiadająca o dwudziestoleciu międzywojennym. Od kilku miesięcy obserwujemy, jak na rynku ukazują się książki, dzięki którym możemy znów przenieść się w lata 20., lata 30. - opowiadał Michał Nogaś w "Trójkowym Znaku Jakości". Redaktor przypomniał niezwykle interesującą książkę "W przedwojennej Polsce" autorstwa Marii i Jana i Łozińskich oraz "W ziemiańskim dworze" Marii Łozińskiej.
- To zupełnie niesamowite... Albo ktoś w swojej pamięci dopisuje jakąś niezwykłą atrakcyjność, albo to faktycznie był fascynujący czas. - podzielił się refleksją Wojciech Mann, a następnie omówił oprawę graficzną książki i niezwykłe fotografie, które stanowią ciekawy dokument omawianej epoki.
Maria Barbasiewicz, historyk zajmująca się też etnografią i socjologią, w książce "Dobre maniery w przedwojennej Polsce. Savoir-vivre. Zasady. Gafy" pisze o życiu towarzyskim w różnych środowiskach i regionach Polski. II Rzeczpospolita powstała po 123 latach rozbiorów, potrzebowała wydawnictw poświęconych umiejętnemu zachowaniu się w różnych sytuacjach. - Kształtowały się nowe elity, zmieniała się sytuacja kobiet; politycznie te czasy były niezwykle burzliwe. Pojawiło się pojęcie "człowieka honorowego". Autorka przypomina stworzony w 1919 roku "Polski Kodeks Honorowy" Władysława Boziewicza - mówił Michał Nogaś.
Premiera książki miała miejsce 30 maja.
"Trójkowy Znak Jakości" na antenie Trójki - w każdy piątek ok. godz. 7.45 .
(ed)