Co dalej z rządem?
2012-02-20, 14:02 | aktualizacja 2012-02-20, 14:02
Małgorzata Kidawa-Błońska (wiceprzewodnicząca klubu parlamentarnego PO): Władza, którą mamy, powoduje, że musimy wziąć odpowiedzialność i nie możemy uciekać przed trudnymi reformami.
Posłuchaj
Nie minęło jeszcze sto dni nowego autorskiego rządu Donalda Tuska, kiedy w kuluarach politycznych pojawiły się mocne spekulacje o jego rekonstrukcji. W tym tygodniu premier będzie rozmawiał ze wszystkimi członkami gabinetu. Czy zmiany w rządzie są konieczne?
- Na mojej liście do zwolnienia najwyżej usytuowałabym premiera Waldemara Pawlaka za jego nieodpowiedzialną wypowiedź nt. ZUS-u. Jemu się chyba pomyliło, nie wie czy jest w rządzie, czy poza rządem - ocenia Wanda Nowicka. Posłanka Ruchu Palikota wskazuje, że wielką plamę dali także: minister Bartosz Arłukowicz przy ustawie refundacyjnej oraz ministrowie Bogdan Zdrojewski i Michał Boni, którzy mimo doświadczenia rządowego, wykazali się niedbalstwem, lekceważeniem i wręcz z arogancją, że dopuścili do podpisania ustawy ACTA. - Czerwone kartki dla każdego z tych ministrów, co do zwolnienia nie sądzę, żeby pan premier się na o zdecydował - podkreśla gość Kuby Strzyczkowskiego.
Żadnej wątpliwości, że potrzebne są zmiany głęboko idące nie ma Mariusz Błaszczak (przewodniczący klubu parlamentarnego PiS). - Ten rząd rządzi w istocie od 5 lat i wprowadził w błąd opinię publiczną w czasie kampanii wyborczej, obiecywał złote góry, a później zaczął sięgać do kieszeni Polaków. Nie można kosztem długości pobierania emerytury powodować oszczędności w budżecie państwa, to jest po prostu nieludzkie. Problem polega na tym, że w Polsce w zdrowiu nie dożywamy 67 lat - podkreśla polityk PiS.
Małgorzata Kidawa-Błońska (wiceprzewodnicząca klubu parlamentarnego PO) przyznaje: - Niezbyt dobrze tłumaczyliśmy ustawę refundacyjną. Teraz staramy się docierać do ludzi i tłumaczyć.
Jak goście Kuby Strzyczkowskiego oceniają wypowiedź Waldemara Pawlaka odnośnie państwowych emerytur, dowiesz się słuchając całej audycji "Za, a nawet przeciw, 20 lutego 2012", w której wypowiadali się także słuchacze i eksperci: Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych; Jan Łopata (PSL) i politolog Paweł Grzelak z PAN.