Nowe Horyzonty sięgną do prehistorii kina

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowe Horyzonty sięgną do prehistorii kina
Thomas Mann Baynes, Londyn 1833, dysk do praksinoskopu

- Zobaczymy to wszystko, co doprowadziło do odkrycia kina, pokażemy, jak ludzkość zmagała się z uchwyceniem ruchu - mówi Joanna Łapińska, dyrektor artystyczna festiwalu Nowe Horyzonty o wystawie "Przetrzyj oczy".

Posłuchaj

"Trójkowo, filmowo", 10 lipca 2011
+
Dodaj do playlisty
+

11. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty rozpocznie się już za 11 dni. Joanna Łapińska, dyrektor artystyczna festiwalu, opowiadała co ciekawego, poza samymi filmami, będziemy mogli zobaczyć we Wrocławiu w ramach tej imprezy.

Gość "Trójkowo, filmowo" szczególnie poleca wystawę "Przetrzyj oczy" z kolekcji Wernera Nekesa, najsłynniejszej prywatnej kolekcji obiektów związanych z historią eksperymentów wizualnych. Jej właściciel to wybitny niemiecki artysta, który od lat 60. XX wieku tworzy eksperymentalne filmy i sztukę wideo.

Do zbioru należą eksponaty sięgające XVI wieku: książki, panoramy, manuskrypty, camera obscura, chronofotografie, laterna magica, czy praksinoskopy. Wszystkie przedmioty odnoszą się do wczesnych form animacji, poprzedzających erę kinematografii. 

Wystawa "Przetrzyj oczy" po raz pierwszy w Polsce pokaże wybrane eksponaty z tej jedynej w swoim rodzaju kolekcji. Będzie można ją oglądać w dwóch wrocławskich galeriach Awangarda i Design, w przestrzeniach specjalnie zaaranżowanych przez artystę.

Z wydarzeń specjalnych Joanna Łapińska szczególnie zachęca do wzięcia udziału w spotkaniu z Crispinem Gloverem, który wystąpi we Wrocławiu z autorskim show, entuzjastycznie przyjmowanym na całym świecie. W pierwszej części z teatralną emfazą odczyta fragmenty swoich książek. Będą mu towarzyszyły projekcje slajdów, które następnie przejdą w pokaz drugiej części kontrowersyjnej trylogii filmowej Glovera. W trzeciej części show artysta odpowie na pytania publiczności.

- Crispin Glover wychodzi z roli reżysera i staje się przed nami aktorem, performerem i zaprasza nas na wydarzenie zdecydowanie pełniejsze niż tylko projekcja filmowa - mówi dyrektor artystyczna festiwalu i dodaje, że organizatorzy Nowych Horyznotów sami sobie zrobili prezent zapraszając artystę do Wrocławia. - To jest show, o którym słyszeliśmy z wielu źródeł, niestety nigdy nie mogliśmy w nim uczestniczyć. Dochodziły nas głosy, że jest to niezwykłe przeżycie.

W czasie festiwalu odbędą się też spotkania branżowe, m.in. druga edycja Studia Nowe Horyznoty. Inicjatywa skierowana jest do młodych profesjonalistów z branży filmowej w Polsce. Zadaniem studia jest dostarczenie im wiedzy na temat funkcjonowania międzynarodowego rynku filmowego. - Podczas warsztatów próbujemy przekazać uczestnikom wiedzę na temat międzynarodowej promocji, sprzedaży filmów. Chcemy ich nauczyć, że film należy promować od momentu, kiedy mamy na niego pomysł. Nie warto czekać aż będzie gotowy - mówiła Joanna Łapińska.

W audycji także: relacja z Katowic, gdzie odbywa się drugi International Random Film Festival, omówienie premier "Niebo nas Saharą" i "Debiutanci".

Audycji "Trójkowo, filmowo" można słuchać w każdą niedzielę o godzinie 12:00.

(pg)

Polecane