Magia małych kin. Ruszył 4. Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych
2024-04-19, 16:04 | aktualizacja 2024-04-20, 14:04
Stołeczne kina studyjne rozpoczynają swoje święto. Ruszył 4. Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. Impreza potrwa do 25 kwietnia, a program obejmuje pokazy, dyskusje, warsztaty, wystawy, spotkania, spacery i... potańcówkę. - Wydarzenie ma na celu przypomnienie warszawiakom, i nie tylko, o magii małych kin - podkreśla Marlena Gabryszewska, filmoznawczyni i prezeska Stowarzyszenia Kin Studyjnych.
W festiwalu udział weźmie 14 warszawskich kin studyjnych. Część zaplanowanych wydarzeń jest dostępna za darmo; do udziału organizatorzy zapraszają nie tylko miłośników tych obiektów, ale też wszystkich, którzy kochają Warszawę i kino. Na ekranach w trakcie imprezy będzie można obejrzeć klasyczne obrazy, kroniki filmowe, Teatroteki, a także najnowsze europejskie produkcje.
Celem wydarzenia jest przypomnienie o magii, jaką kreują małe kina. - W czasie pandemii troszeczkę zapomnieliśmy o tym, jak cudownie jest oglądać film na dużym ekranie i w świetnym towarzystwie; jak wiele uczuć i emocji może nam taki seans dostarczać - wyjaśnia Marlena Gabryszewska, filmoznawczyni i prezeska Stowarzyszenia Kin Studyjnych.
Najczęściej czytane:
- Małgorzata Szumowska: zawsze podejmowaliśmy trudne tematy, znajdowaliśmy nieoczywiste postacie
- Hubert Miłkowski o "Norwegian dream": to historia o różnych rodzajach wykluczeń
Rozmówczyni Ryszarda Jaźwińskiego dodaje, że bohaterką tegorocznej edycji przeglądu jest Warszawa. Organizatorzy chcą tym razem zachęcać do odkrywania kin studyjnych i samej stolicy. - W zasadzie od momentu wynalezienia kinematografu kultura filmowa bardzo mocno się tu rozwijała. To jedno z serc kinematografii; bije bardzo mocno i możemy tutaj odkrywać niesamowite zakamarki oraz tajemnice powstawania wielu fantastycznych dzieł filmowych - wyjaśnia gościni "Trójkowo, filmowo".
4. Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. Co w programie?
Jednym z pierwszych wydarzeń w ramach czwartej edycji przeglądu będzie wieczorny seans w Kinie Luna. Widzowie będą mogli obejrzeć "Wilczycę", czyli jeden z pierwszych polskich horrorów. Gościem po seansie będzie reżyser obrazu, Marek Piestrak. Pokazowi towarzyszyć będzie ponadto specjalna, autorska audiodeskrypcja Doroty Masłowskiej. - Nie będzie to typowa audiodeskrypcja, której osoby niewidome słuchają na co dzień, ale taka dosyć prześmiewcza wariacja - opowiada Marlena Gabryszewska.
Oprócz tego w programie znalazły się m.in. takie klasyki jak "Zaklęte rewiry". Po seansie (zaplanowanym na 21 kwietnia) odbędzie się spotkanie z Agnieszką i Marcinem Kręglickimi, którzy opowiedzą o kulisach pracy restauratora w Warszawie. Dzień później z kolei uczestnicy festiwalu będą mogli obejrzeć kultową komedię "Kiler", a gościem specjalnym seansu będzie Katarzyna Figura. - Pani Kasia również zagości w Kinie Wisła we wtorek. Będzie tam czytać fragmenty książki Marka Piwowskiego. To będzie naprawdę niesamowite przeżycie - zapowiada gościni radiowej Trójki.
Posłuchaj
Ponadto w audycji:
- 12 Festiwal Script Fiesta (18-21.04.2024, Warszawska Szkoła Filmowa, Kino Elektronik): spotkanie w studiu z reżyserką i scenarzystką Nataszą Parzymies ("Moje stare", serial "Kontrola"), reżyserem i scenarzystą Marcinem Bortkiewiczem ("Noc Walpurgii", "Tonia", serial "Na dobre i na złe") oraz Michałem A. Zielińskim (laureatem Orła 2024 za scenariusz filmu Pawła Maślony "Kos").
- Premiera zagraniczna: "Back to Black. Historia Amy Winehouse" - druga część wywiadu z pisarką Sylwią Chutnik, wielką fanką twórczości Amy Winehouse.
- Filmowe plany Piotra Dumały - powrót do animacji, rozmowa z reżyserem.
- Aktualności filmowe.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 17.04.2024
Godziny emisji: 13.09, 14.09
qch/mat. promocyjne 4. Warszawskiego Tygodnia Kin Studyjnych/wmkor