Narkotykowa pandemia w Polsce. Uzależnienie dotyczy coraz młodszych dzieci
W Polsce po narkotyki sięgają coraz młodsze dzieci. W poradniach odwykowych pojawiają się już nawet 10-, 12-latki. Skala problemu jest ogromna, o czym rozmawialiśmy we wtorkowym (6.05) "Klubie Trójki".
Młodzi ludzie sięgają po środki odurzające, co jest bardzo brzemienne w skutkach .
Foto: Shutterstock/Ground Picture
Do jednego z warszawskich szpitali codziennie trafia jedno lub dwoje dzieci po przedawkowaniu, próbie samobójczej. A to przecież tylko jeden z wielu. Po pandemii próby samobójcze w zdecydowanej większości związane są z narkotykami i lekami. Jeszcze dwa lata temu była jedna taka próba w miesiącu. Podstawowym powodem jest samotność, brak uczucia i wsparcia ze strony dorosłych, rodziny.
Jednocześnie po narkotyki sięgają coraz młodsze osoby. Również te, które nie skończyły jeszcze 18 lat. – Z badań wynika, że mamy do czynienia z ok. 20 procentami młodych ludzi między 15 a 17 rokiem życia, którzy są po eksperymentach z narkotykami. Z naszych doświadczeń w pracy z rodzinami i młodzieżą wynika, że są środowiska, w których 50–60 procent młodych ludzi ma kontakt z narkotykami – alarmowała w 2021 roku w Trójce Agnieszka Słowik, przewodnicząca Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa "Powrót z U" z siedzibą w Toruniu, a zarazem kierownik poradni profilaktyczno-społecznej.
Narkotyki na wyciągniecie ręki
Na problem zwracaliśmy uwagę w Trójce również kilka miesięcy temu. Dr Aneta Górska-Kot, dyrektorka Oddziału Pediatrii warszawskiego szpitala przy ul. Niekłańskiej, w październiku 2024 roku tłumaczyła na naszej antenie, że uzależnienie zaczyna się zazwyczaj od marihuany. Później "trawka" jest mieszana z innymi środkami: od kokainy poczynając, przez oksykodon aż po leki bez recepty zawierające pseudoefedrynę i/lub kodeinę. – W tej chwili mamy na oddziale dziewczynkę 13-letnią, która już rok temu była u nas z uzależnieniem od marihuany. Wróciła w tym roku, po pięciu dniach ucieczki z domu: znaleziona gdzieś na ulicy i przywieziona do nas […]. W tej chwili jest już uzależniona od leków, od wszystkiego – mówiła Trójkowa gościni.
Teraz temat powraca za sprawą książki Piotra i Magdy Mieśnik zatytułowanej "Noski. Tak ćpają polskie dzieci". Jej autorzy alarmują, że dla młodych narkotyki są dostępne na wyciągnięcie ręki. Mogą kupić je przez internet, ale też łatwo pozyskać na imprezie, podwórku czy w szkole. Jednocześnie eksperci, z którymi rozmawiają autorzy, są zgodni: problem zaczyna się nie w chwili, gdy dziecko sięgnie po narkotyki. Jego początkiem jest moment, w którym rodzic traci odpowiedni kontakt ze swoim podopiecznym.
Wokół książki toczyła się będzie również rozmowa w kolejnym wydaniu "Klubu Trójki". Udział w niej wzięli: współautor (wraz z żoną Magdą) reportażu Piotr Mieśnik, dr Aneta Górska-Kot oraz Mikołaj, jeden z bohaterów książki.
Gdzie szukać pomocy?
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – 116 111. Od 15 lat prowadzi go fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która bezpłatnie pomaga dzieciom, które doświadczyły różnych form przemocy. Telefon jest anonimowy, bezpłatny, całodobowy i dyskretny.
116 123 <- Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00-22.00
800 108 108 <- Bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00-20.00
800 121 212 <- Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
22 635 09 54 <- Telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00-20.00
qch/k