Muzyczna majówka z Trójką. 1 maja podróżujemy po Unii Europejskiej
Początek maja to szczególny czas, pełen ważnych rocznic i świąt. Otwiera go rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej – i to właśnie wokół tego wydarzenia zbudowaliśmy naszą ramówkę na rozpoczęcie długiego weekendu. W czwartek, 1 maja, zaprosimy słuchaczy w kilkugodzinną, radiową podróż po krajach Unii Europejskiej.
1 maja świętujemy rocznicę wejścia Polski w struktury Unii Europejskiej
Foto: Polskie Radio/Marcin Dławichowski
To data szczególna dla Polski, dlatego w ramach 21. rocznicy wejścia Polski do UE radiowa Trójka zaprasza na dzień muzyki i radia europejskiego. - Dziennikarze ze stacji współpracujących w ramach EBU wybrali dla nas piosenki, a my przygotowaliśmy program muzyczny, wybierając muzykę z europejskich krajów - zapowiada Agnieszka Szydłowska, dyrektorka-redaktorka naczelna radiowej Trójki.
Nasze świętowanie rozpoczniemy już o poranku. O godz. 9.00 zaprosimy na "Muzyczną Pocztę UE", która potrwa do godz. 19.00. W trakcie audycji połączymy się z dziennikarzami z Unii Europejskiej i dowiemy się, jak brzmi radio w ich krajach. W końcu muzyka jest ponad wszelkimi podziałami - a my jako społeczeństwa krajów europejskich jednoczymy się w tym dniu, by celebrować obecność we wspólnocie Starego Kontynentu.
"Muzyczną Pocztę UE" 1 maja poprowadzą:
9:00-11:00 Maciej Jankowski
11:00-13:00 Justyna Grabarz
13:00-15:00 Jacek Hawryluk
15:00-17:00 Grzegorz Hoffmann
17:00-19:00 Gosia Jakubowska
"Europe’s Biggest Gig" - największy koncert w Europie na antenie Trójki
Po godz. 19.00 zaprezentujemy z kolei "Największy koncert w Europie". Będzie to retransmisja wydarzenia zorganizowanego przez BBC we współpracy z publicznymi nadawcami, które odbyło się 25 lutego bieżącego roku. W ramach koncertu na scenie wystąpiła piątka artystów z pięciu krajów: Nia Smith (Anglia), Orla Gartland (Irlandia), Sylvie Kreusch (Belgia), Berq (Niemcy), Elin Hall (Islandia).
1 maja 2004 roku grono członków Unii powiększyło się z 15 do 25 państw. Razem z Polską do UE wstąpiły wówczas Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry. Było to największe w historii rozszerzenie tego gremium. Faktyczny proces integracji Polski rozpoczął się już dekadę wcześniej - w Atenach, 8 kwietnia 1994 roku, z chwilą złożenia przez Polskę wniosku o członkostwo w Unii Europejskiej i potwierdzenia go przez wszystkie państwa członkowskie podczas konferencji w Essen w tym samym roku.
qch/k