Kiedy wymienić kask rowerowy? W Trójce o bezpieczeństwie na rowerze

Choć może się wydawać, że solidny kask rowerowy to zakup na lata, rzeczywistość jest inna. Nawet jeśli nie widać uszkodzeń, z czasem traci on swoje właściwości ochronne. Dlatego kaski rowerowe, w trosce o własne bezpieczeństwo, powinniśmy wymieniać regularnie - mówi w Trójce Piotr Łuczyński ze Stowarzyszenia "Zdrowy Rower". 

Kiedy wymienić kask rowerowy? W Trójce o bezpieczeństwie na rowerze

Kask rowerowy powinien być regularnie wymieniany

Foto: Shutterstock/Jacek Charbaszewski

Dla wielu rowerzystów kask jest dziś tak samo oczywistym elementem wyposażenia jak bidon czy dzwonek. Coraz rzadziej spotyka się osoby, które ruszają w trasę bez tej podstawowej ochrony. 

Kask rowerowy to więcej niż modny dodatek

Wokół tematu kasków rowerowych narosło wiele mitów – jednym z nich jest przekonanie, że dobry kask może służyć wiecznie.

Nic bardziej mylnego. Eksperci i producenci kasków podkreślają, że nawet jeśli kask wygląda na nienaruszony, z czasem jego zdolność do pochłaniania energii uderzenia maleje. A to oznacza tylko jedno – wymiana jest konieczna.

Z czego właściwie zrobiony jest kask?

Żeby zrozumieć, dlaczego kask się „zużywa”, warto przyjrzeć się jego budowie - mówi w audycji "Zapraszamy do Trójki" Piotr Łuczyński ze Stowarzyszenia "Zdrowy Rower".

Kask rowerowy składa się z kilku warstw:

  • Zewnętrznej skorupy, zwykle wykonanej z twardego plastiku (np. poliwęglanu), która chroni przed przebiciem i rozprowadza siłę uderzenia.
  • Wewnętrznej warstwy amortyzującej, najczęściej z pianki EPS, która ma za zadanie pochłaniać energię w czasie kolizji.
  • Systemu mocującego i wyściółek, które odpowiadają za dopasowanie i komfort.


To właśnie warstwa pianki odgrywa kluczową rolę w ochronie głowy. Niestety, materiał ten z czasem traci swoje właściwości – nawet jeśli kask nie uległ wypadkowi. Wystarczy ekspozycja na słońce, pot, wilgoć i zmienne temperatury.

Kiedy należy wymienić kask?

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi, ale większość producentów zaleca wymianę kasku co 4 do 5 lat, nawet jeśli nie uczestniczyło się w żadnym wypadku - mówi w Trójce Aleksandra Wróbel ze sklepu rowerowego. 

Kask należy bezwzględnie wymienić, jeśli brał udział w kolizji lub upadku. Nawet jeśli nie widać uszkodzeń, struktura pianki może mieć niewidoczne mikropęknięcia i wtedy może być nieskuteczna przy kolejnym uderzeniu.

Jeśli kask jest wyblakły, może to świadczyć o długiej ekspozycji na słońce i promieniowanie UV. To również może osłabić jego skuteczność.

Gdy kask ma luźne paski, zużyte zapięcia lub gdy brakuje mu jakiś elementów, wtedy trudno go stabilnie dopasować. A to zdecydowanie wpływa na skuteczność ochrony. 

O kaskach rowerowych i bezpieczeństwie na rowerze rozmawialiśmy w porannym "Zapraszamy do Trójki" 

Czytaj także: