Ocieplone i pozbawione wilgoci domy. Innowacyjne rozwiązanie od lubelskich naukowców
2025-03-26, 13:03 | aktualizacja 2025-03-26, 14:03
W "Pikniku Naukowym" tym razem temat budowlany. Lubelscy naukowcy opracowali specjalne bloczki konopne; dzięki ich właściwościom domów nie będzie trzeba ocieplać, a konstrukcje będą pochłaniały również nadmiar wilgoci. Co równie ważne, ich rozwiązanie zostało już opatentowane.
Za opracowanie specjalnych bloczków odpowiada zespół naukowców z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. Elementy powstają z paździerzy konopnych, czyli pociętych na kawałki części łodygi.
Posłuchaj
Jak wyjaśnia dr inż. Przemysław Brzyski z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej, wykorzystywane w produkcji bloczków paździerze konopne wyróżniają się wysoką porowatością, co zapewnia dobre właściwości izolacyjne. Do tego dochodzi jeszcze jeden składnik, który pełni funkcję spoiwa. - Spoiwem jest cement magnezowy. To bloczek wielowarstwowy, składający się z trzech różnych warstw różniących się gęstością, a tym samym zdolnością do izolowania termicznego - tłumaczy rozmówca Moniki Suszek.
Przeczytaj także:
- Na ratunek cennym obrazom. Naukowcy opracowali nowatorską metodę renowacji
- Pielgrzymka na szczyt i tajemnice tambos na zboczach andyjskich wulkanów
- Maria zamiast Jezusa i apostołów? Nowe spojrzenie na zabytkowe malowidła
Nowa struktura, nowe właściwości
Zaznaczmy, że same bloczki konopne nie są nowym rozwiązaniem. Od dawna wykorzystuje się je w budownictwie. Te, które stworzyli lubelscy naukowcy, różnią się jednak strukturą. Podstawową zmianą jest zastosowanie spoiwa magnezowego, zamiast typowego dla tych kompozytów spoiwa wapiennego. - Spoiwo magnezowe jest bardziej wytrzymałe. Dobrze nadaje się do prefabrykacji, tworzenia produktów gotowych do budowania. Dzięki temu możemy zredukować ilość spoiwa, czyli w objętości bloczka będzie więcej paździerzy. Staje się więc on lżejszy i poprawią się jego parametry izolacyjne - opowiada dr Przemysław Brzyski.
Kolejną zaletą takich bloczków jest ekologia. - Budownictwo konopne to trendy budownictwa ekologicznego. (...) Stosując konopie przemysłowe w materiałach budowlanych, możemy znacząco obniżyć ślad węglowy - podkreśla naukowiec. - Konopie w czasie wzrostu pochłaniają duże ilości dwutlenku węgla, więc nasz bloczek ma ujemny ślad węglowy - zaznacza.
***
Tytuł audycji: Piknik Naukowy
Prowadzi: Monika Suszek
Data emisji: 26.03.2025
Godzina emisji: 10.30
qch/kor