Na ratunek cennym obrazom. Naukowcy opracowali nowatorską metodę renowacji

Chemicy z Uniwersytet Warszawskiego, we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie, opracowali nową metodę renowacji obrazów malowanych na płótnie. Zastosowanie tej metody może uratować życie wielu dzieł sztuki.  

Na ratunek cennym obrazom. Naukowcy opracowali nowatorską metodę renowacji

Nowa metoda konserwacji obrazów

Foto: shutterstock/spiroview Inc

Na ratunek zabytkowym obrazom (Piknik Naukowy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Metoda oparta jest na zastosowaniu specjalnego organożelu, który pozwala w bezpieczny sposób całkowicie usuwać z płócien masę woskowo-żywiczną, pochodzącą z wykonywanych w przeszłości prac konserwatorskich. Jest środek ekologiczny i skuteczny. 


Na ratunek zabytkowym obrazom (Piknik Naukowy/Trójka)
3:42
+
Dodaj do playlisty
+

 

Organożel wyznacza nowe drogi konserwacji zabytków

To może być prawdziwa rewolucja w świecie konserwatorów dzieł sztuki. Preparat organożel pozwala bezpiecznie i szybko przywrócić dawny blask obrazom.

- Ten preparat jest bardzo łatwy w użyciu - mówi dr Elżbieta Pilecka-Pietrusińska, konserwatorka dzieł sztuki z Muzeum Narodowego w Warszawie. - Wystarczy tylko nałożyć go na tył płótna i po kilku godzinach ściągnąć wraz ze starą warstwą środków konserwatorskich. Nic z organożelu nie przechodzi do struktury obrazu. Efekt jest naprawdę imponujący - dodaje.

Chemicy z Uniwersytetu Warszawskiego znaleźli sposób, aby prace renowacyjne były nie tylko szybkie i mało skomplikowane, ale też ekologiczne i dające trwały efekt.

- Organożel służy do usuwania masy woskowo-żywicznej, która uprzednio była nakładana na obrazy w celu ich konserwacji. Ta masa po wielu latach wpływa jednak niekorzystnie na obrazy - mówi prof. Marcin Karbarz z Wydziału Chemii UW. - Skuteczność organożelu jest związana z odpowiednio dobranymi proporcjami różnych rozpuszczalników. Oprócz tego składa się on z sieci polimerowej, która wiąże te rozpuszczalniki. Pozwala to na precyzyjne ich oddziaływanie na płótno. Jest to zupełnie nowa metoda konserwacji dzieł sztuki, którą już opatentowaliśmy - podsumowuje.

Z wynalazku korzystają już m.in. Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie i Muzeum Narodowe w Poznaniu.


Przeczytaj także:


***

Tytuł audycji: Piknik Naukowy
Prowadzi: 
Monika Suszek
Data emisji: 
24.03.2025
Godzina emisji: 
10.30

dm/kor

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.