Pielgrzymka na szczyt i tajemnice tambos na zboczach andyjskich wulkanów
Polskie badaczki analizują inkaskie pielgrzymki na wulkaniczne szczyty. Na zboczach andyjskich wulkanów Inkowie wznosili budowle zwane tambos, które były czymś więcej niż zwykłymi schronieniami. Przystanki te odgrywały kluczową rolę w pielgrzymkach ku świętym szczytom, gdzie składano ofiary bogom.
Stacja na zboczu wulkanu Pichu Pichu to jedno z miejsc, które badają naukowczynie z Uniwersytetu Warszawskiego.
Foto: ArpAnc/Shutterstock
Pielgrzymka na święty szczyt góry bądź wulkanu była związana z jednym z najważniejszych obrzędów w imperium Inków. Dziś capacocha, bo tak nazywał się obrządek, budzi jednak przerażenie. Polegał on bowiem na składaniu w ofierze starannie wybranych dzieci i młodych dziewcząt. Miały one stać się posłańcami między światem ludzi a bogami.
Przystanki na trasie pielgrzymów
W drodze na szczyt pielgrzymi zatrzymywali się w specjalnych stacjach pielgrzymkowych - kompleksach budynków, które służyły zarówno jako miejsce odpoczynku, jak i przestrzeń do przeprowadzania różnych rytuałów. Sposób ich wykorzystania jest obecnie badany m.in. przez dr Dagmarę Sochę oraz dr Dominikę Sieczkowską-Jacynę z Uniwersytetu Warszawskiego.
- Skupiliśmy się na dwóch wulkanach, które znajdują się w pobliżu współczesnego miasta Arequipa: Pichu Pichu i Chachani - opowiada dr Dagmara Socha z Centrum Studiów Andyjskich UW. - Te stanowiska były znane, jednak z różnych względów pomijane przez naukowców. (...) Dosyć dużym wyzwaniem jest tutaj wysokość; te stanowiska znajdują się powyżej 5 tys. metrów n.p.m., więc samo przebywanie i dotarcie tam wymaga pewnej kondycji fizycznej oraz przygotowania.
Przeczytaj także:
- Maria zamiast Jezusa i apostołów? Nowe spojrzenie na zabytkowe malowidła
- Bakterie będą reperować popękany beton? Nowatorskie metody polskich naukowców
Od podnóża do szczytu
Badania prowadzone przez naukowczynie z UW skupiają się na analizie pełnej trasy, jaką pokonywali pielgrzymi. W ramach projektów nawiązały współpracę z archeologiem i antropologiem Johanem Reinhardem, który badał ten zakątek świata w przeszłości.
- Chcemy prześledzić całą trasę, od podnóża do szczytu górskiego, a nie skupiać się wyłącznie na wybranych jej elementach - tłumaczy dr Dagmara Socha. - Chcemy bardziej uchwycić całościową wizję rytuału i tego ruchu pielgrzymkowego, który odbywał się już po złożeniu ofiary - dodaje.
***
Tytuł audycji: Piknik Naukowy
Prowadzi: Monika Suszek
Data emisji: 19.03.2025
Godzina emisji: 10.30
qch/kor