W każdej sytuacji świeci jakieś światełko: w niedzielę jest Dzień Pozytywnego Myślenia

Dzień Pozytywnego Myślenia, który jest obchodzony 2 lutego, to doskonała okazja, aby przypomnieć sobie o tym, jaką siłę mają nasze myśli. Ale też spróbować oddzielić w tej kwestii fakty od mitów.

W każdej sytuacji świeci jakieś światełko: w niedzielę jest Dzień Pozytywnego Myślenia

Pozytywne myślenie w każdej sytuacji pozwala znaleźć promień słońca

Foto: Shutterstock/Caterina Trimarchi

Dość powszechne jest przekonanie, że pozytywne nastawienie do życia i świata, pozytywne myślenie daje szansę na unikanie kłopotów i szybsze rozwiązywanie problemów. Jednak nie jest ono tak proste, jak często się wydaje.


Dzień Pozytywnego Myślenia (Zapraszamy do Trójki)
9:04
+
Dodaj do playlisty
+

 

Świat przez różowe okulary

Jeżeli przyjrzeć się badaniom, to realne myślenie i patrzenie na rzeczywistość taką, jaka ona jest nie nastraja pozytywnie do życia. Nic więc dziwnego, że dramatyczna większość ludzi zalicza się do pozytywnie myślących ludzi.

- To, czym możemy się różnić, to tym, jak bardzo różowe są te okulary. I jak mocno korzystamy z tego, że te okulary dają nam dużo przywilejów i pozwalają nam żyć lepiej - mówi Sławomir Prusakowski, psycholog z Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS we  Wrocławiu.

Przeczytaj także


W każdej sytuacji znaleźć promyk słońca

Pozytywne myślenie pomaga nam osiągnąć zamierzone cele, chociaż nie w tak prosty sposób, jak czasem nam się wydaje. - Ludzie myślą "Jak będę kolorował rzeczywistość, to będzie mi się żyło lepiej". A tutaj potrzebujemy więcej finezji, bo nie chodzi o to, aby zaprzeczać rzeczywistości - tłumaczy rozmówca Moniki Suszek. Np. udawanie, że trudny dzień nie jest trudnym dniem, nic nie daje. - Chodzi o to, aby w sytuacjach, które są trudne, wymagające znaleźć coś, co możemy postrzegać jako szansę, okazję, jako promyk słońca - wskazuje.

Oznacza to, że osoba myśląca pozytywnie, kiedy szuka pracy, robi to dłużej i bardziej aktywnie, gdyż jest przekonana, że tę pracę trzeba i można znaleźć. Osoba nie dostrzegająca pozytywów dużo szybciej odpuści, bo "ile można zderzać się ze ścianą, słyszeć, że pracy nie ma".

Nie koncentrować się na negatywnych elementach

Czy można wyrobić w sobie nawyk pozytywnego myślenia, nauczyć się tego? - Oczywiście, współcześnie istnieją szkoły wszystkiego, także pozytywnego myślenia, gdzie można się zapisać albo przejść kurs. Ale można też zrobić to samemu: ćwiczyć się w szukaniu pozytywnych stron każdej sytuacji - radzi Trójkowy gość. - Bo nawet jeśli za oknem jest brzydko, to zamiast skupiać się na tym, że nie ma słońca i wygląda na to, jakby miało zacząć padać, mogę się zastanowić, co ja mogę zrobić takiego, aby uprzyjemnić sobie ten dzień? Jakie mam opcje, jakie możliwości? - proponuje.

- To nie jest tak, że osoby pozytywnie myślące mają mniej trudnych wydarzeń w życiu: statystycznie wszyscy mamy podobnie. Osoby pozytywnie myślące mniej koncentrują się na negatywnych elementach życia, a bardziej na tym, że w każdej sytuacji świeci jakieś światełko - dodaje.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Monika Suszek
Gość: Sławomir Prusakowski (psycholog, Wydział Psychologii Wrocławskiego Uniwersytetu SWPS)
Data emisji: 1.02.2025
Godzina emisji: 8.18

pr/pg

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.