Sztuczna inteligencja: czy naprawdę powinniśmy jej bezgranicznie ufać?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sztuczna inteligencja: czy naprawdę powinniśmy jej bezgranicznie ufać?
Bezgraniczne zaufanie do sztucznej inteligencji może być groźne dla człowiekaFoto: Shutterstock/Who is Danny

Sztuczna inteligencja nie ma ukrytych zamiarów, nie kłamie, nie oszukuje ani nie gra emocjami. A kiedy prosimy ją o informacje lub pomoc, daje dokładnie to, czego potrzebujemy, bez żadnych zobowiązań. Ale czy na pewno?

Badania psychologów z Uniwersytetu Adama Mickiewicza pokazują, że bezkrytyczne ufanie maszynom i AI nie wróży niczego dobrego. Dlaczego łatwiej nam ufać robotom niż własnemu rozumowi?


Posłuchaj

4:48
Sztuczna inteligencja - wcale nie taka godna zaufania (Piknik Naukowy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Szukamy wskazówek u innych

Społeczny dowód słuszności (ang. social proof) to zasada, wg której człowiek, kiedy nie ma obiektywnych bądź wystarczających danych o tym, jak ma się zachować, wzoruje się na postępowaniu innych. - Staramy się zobaczyć, jak inni się zachowują, i mamy tendencję, aby kopiować to zachowanie - potwierdza prof. Michał Klichowski UAM w Poznaniu.

Przeczytaj także:


Absurdalna podpowiedź

Okazuje się, że dotyczy to również sytuacji, kiedy odpowiedzi sugeruje nam sztuczna inteligencja. I to nawet wtedy, kiedy są one absurdalne! Potwierdza to eksperyment, w którym badani mieli podjęć decyzję, kto jest terrorystą w niewielkiej grupie osób.

- Nie było żadnych przesłanek ani informacji, które mogłyby cokolwiek podpowiedzieć. Ale część osób mogła zobaczyć, jak w tej sytuacji zachowuje się maszyna. A ona zachowywała się absurdalnie: wskazywała osobę, co do której można było być pewnym, że terrorystą nie jest - opowiada poznański naukowiec. Mimo to ponad 80 procent uczestników eksperymentu uznało jej wskazówki za punkt odniesienia do własnego postępowania.

Nigdy nie wierz AI?

Dlaczego ludzie ufają robotom? - Robotowi nie przypisujemy złych intencji: "trash talking" z jego strony traktujemy jako całkowicie obiektywny - tłumaczy psycholog Krzysztof Kosy.

Tymczasem AI potrafi być np. złośliwa - to zależy wyłącznie od poziomu i sposobu jej "edukacji" - a to z kolei oznacza, że takie bezgraniczne zaufanie nie jest dobrym pomysłem. - Wniosek: brakuje nam dobrej edukacji czy informacji, do czego sztuczna inteligencja może być wykorzystana - wskazuje prof. Klichowski.


***

Tytuł audycji: Piknik Naukowy
Prowadzi: Monika Suszek
Data emisji: 27.01.2024
Godzina emisji: 10.30

pr/kor

Polecane