Wirtualna rzeczywistość pomaga w walce z fobiami
2025-01-09, 16:01 | aktualizacja 2025-01-09, 16:01
Strach przed pająkami, otwartą przestrzenią albo lęk wysokości. Jak sobie z nimi poradzić, by nie utrudniały nam życia codziennego? Z pomocą przychodzi wirtualna rzeczywistość, która może być skuteczna w leczeniu różnego rodzaju fobii. Wystarczy przenieść się do wirtualnego świata i tam zmierzyć ze swoimi lękami.
Posłuchaj
Badacze z Uniwersytetu SWPS, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Jagiellońskiego przeprowadzili badania dotyczące terapeutycznego działania wirtualnej rzeczywistości w leczeniu różnego rodzaju lęków i fobii. W naszym kraju na zaburzenia lękowe cierpi ponad 2 miliony osób.
Posłuchaj
Pomysł na nowoczesną walkę z fobiami
- Nasza praca dotyczyła przeglądu badań dotyczących leczenia fobii różnego typu - mówi dr Agnieszka Popławska, psycholożka z Uniwersytetu SWPS. - Opisywaliśmy w niej jaskinię rzeczywistości wirtualnej, z której można korzystać na Politechnice Gdańskiej. Opracowaliśmy prototypy scenariuszy, jak radzić sobie z lękiem wysokości i z fobią przed ptakami. To była jednak praca teoretyczna i wskazaliśmy tylko, jakie są możliwości terapeutyczne wirtualnej rzeczywistości - dodaje.
Przeczytaj także
- Górnictwo 4.0, czyli jakie mają być kopalnie przyszłości?
- Cieplarnia bąbelkowa: rewolucyjny projekt zwiększający plony i oszczędzający energię
- Właściwe "dokarmianie" sztucznej inteligencji
Wirtualna rzeczywistość przychodzi z odsieczą
W leczeniu fobii zwykle stosuje się tradycyjną terapię poznawczo-behawioralną. W takiej terapii pacjent wyobraża sobie sytuację, w której musi poradzić sobie z lękiem. Inny sposobem jest wejście - wraz z terapeutą - w miejsca, które wywołują lęk. I właśnie tutaj występuje sposobność skorzystania z wirtualnej rzeczywistości.
- We współpracy z terapeutą, pacjent dostaje możliwość wykorzystania wirtualnej rzeczywistości - tłumaczy Jerzy Durślewicz, ekspert do spraw nowych technologii. - Pacjent przechodzi przez cały proces leczenia, z tą jednak różnicą, że nie musi wykorzystywać techniki wyobrażeniowej ani przenosić się w realne miejsca budzące jego lęk. Wirtualna rzeczywistość pozwala nie tylko przenieść pacjenta do tego świata, który wywołuje w nim irracjonalne i nieuzasadnione lęki. Pozwala także eksplorować ten świat, zgodnie z potrzebami terapeutycznymi - podsumowuje.
Wirtualna rzeczywistość pozwala m.in. stopniować natężenie czynników lękotwórczych. Jednak warto pamiętać, że nie zastąpi terapeuty, który może bezpośrednio reagować na zachowania pacjenta.
***
Tytuł audycji: Piknik Naukowy
Prowadzi: Monika Suszek
Data emisji: 9.01.2025
Godzina emisji: 10.30
dm/DS