Reklama

reklama

Nagroda Nobla z fizyki: pierwsza w historii nagroda za dokonania w dziedzinie AI

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nagroda Nobla z fizyki: pierwsza w historii nagroda za dokonania w dziedzinie AI
John J. Hopfield i Geoffrey E. Hinton - laureaci Nagrody Nobla 2024 z fizykiFoto: PAP/EPA

Tegorocznymi laureatami Nobla w dziedzinie fizyki zostali John J. Hopfield i Geoffrey E. Hinton "za fundamentalne odkrycia i wynalazki, które umożliwiają uczenie maszynowe za pomocą sztucznych sieci neuronowych".

– John Hopfield to jest guru fizyki ciała stałego: kiedy zaczynałem karierę, czytałem jego wspaniałe artykuły (…). Do tej pory jego prace są cytowane, to jest fundament w fizyce półprzewodników, zwłaszcza w badaniach optycznych. I środowisko było bardzo zdziwione, kiedy w pewnym momencie stwierdził, że on już tu nie ma nic do roboty, i zajął się właśnie sieciami neuronowymi – wspomina prof. Andrzej Wysmołek z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.


Posłuchaj

5:16
Znamy laureatów Nagrody Nobla z fizyki! (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Skorzystać z tego, jak działa mózg

Jak widać, idea, aby zmienić specjalizację, okazała się niezwykle owocna. – Każdy z nas używa mózgu, chociaż nie bardzo wiemy, jak on działa. Ale on działa świetnie. I jeżeli chodzi o Nobla, to według mnie jest to powiedzenie, w jaki sposób możemy troszkę skorzystać z tego, jak działa mózg – wskazuje Trójkowy gość. – Hopfield i Hinton zrobili dwie rzeczy: pierwszy powiedział, jak można zbudować sieć skojarzeniową do przechowywania i rekonstrukcji obrazów i innych wzorców. A drugi opracował metodę, która może samodzielnie identyfikować pewne właściwości danych i wykonywać pewne zadania. Czyli to, co my, ludzie, robimy na co dzień – tłumaczy.


Bardzo szybka analiza danych

I w tym miejscu pojawia się to, jakże obecnie popularne i często używane, określenie "sztuczna inteligencja", czyli w skrócie AI. – Te metody właśnie do tego służą, żeby bardzo szybko przeanalizować dane, które mamy, i wyciągnąć odpowiednie wnioski. Na razie te sieci, ta sztuczna inteligencja, korzysta w dużej mierze z tego, co ludzkość wytworzyła, i bardzo szybko to przetwarza – wyjaśnia prof. Wysmołek.

I zastanawia się zarazem, czy może dojść do tego, że w wyniku przypadkowych fluktuacji, podobnie jak w wyniku mutacji w ludzkim mózgu, te sieci zaczną same generować jakieś informacje. Wtedy mogłoby to oznaczać narodziny prawdziwej sztucznej inteligencji.

Przeczytaj także:


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Wojciech Zawioła
Gość: prof. Andrzej Wysmołek (Wydział Fizyki, Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 8.10.2024
Godzina emisji: 18.14

Pr/wmkor

Polecane