Promocja polskiej kultury za granicą. Okazją będzie prezydencja w Radzie UE

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Promocja polskiej kultury za granicą. Okazją będzie prezydencja w Radzie UE
Instalacja "We Are the Weather" w BrukseliFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Z impetem ruszyły działania Instytutu Adama Mickiewicza promujące polską kulturę za granicą. Za nami inauguracja programu kulturalnego polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, a już zapowiedziano startujący od marca "UK/Poland Season". - To zawsze jest duża rzecz, kiedy coś się otwiera i rozpoczyna. To wielka duma i radość dla wszystkich Polaków, którzy opowiadają o polskiej kulturze - zaznacza Olga Wysocka, dyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza.


Posłuchaj

23:22
Promocja polskiej kultury za granicą. Okazją będzie prezydencja w Radzie UE (Terra Kultura/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 Polska po raz drugi objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej i przez kolejne sześć miesięcy, aż do końca czerwca 2025 roku będzie przewodzić jej pracom. W tym czasie polska kultura znajdzie się w centrum zainteresowania całej Europy. W opowiadaniu o niej mają pomóc między innymi projekty Instytutu Adama Mickiewicza.


Dotrzeć do tysięcy odbiorców

- To duma i radość nas wszystkich Polaków, którzy opowiadają o polskiej kulturze, bo dzięki tym projektom to robimy - zaznacza Olga Wysocka. W ramach wspomnianych przez gościnię radiowej Trójki projektów w przestrzeniach na terenie Brukseli prezentowane są dzieła polskich artystek, artystów i twórców ze świata designu. W ten sposób w obiektach Parlamentu Europejskiego czy Rady UE pojawiły się dzieła m.in. Alicji Patanowskiej czy Alicji Białej. - Przez te przestrzenie przechodzą tysiące osób. Jeżeli jedna osoba z tego tysiąca zatrzyma się to sprawdzi, a myślę, że będzie ich więcej niż jedna, to będzie sukces - zaznacza dyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza.

Przeczytaj także

Nie tylko zaistnieć

Rozmówczyni Agnieszki Obszańskiej dodaje przy okazji, że widać już pierwsze efekty prezentacji dzieł polskich artystek i artystów. - Wiemy, że jedna z prac Alicji Patanowskiej wzbudziła takie zainteresowanie; możliwe, że Alicja zostanie zaproszona do jej sprzedaży - mówi Olga Wysocka. - Chcemy, by artyści istnieli w przestrzeniach wystawienniczych, ale by także ich prace mogły być nabywane - dodaje.

***

Tytuł audycji: Terra Kultura
Autorka: Agnieszka Obszańska
Gościni: Olga Wysocka (dyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza)
Data emisji: 24.01.2025
Godzina emisji: 14.13

qch

Polecane