David Lynch - artysta, który otwierał na inny rodzaj kina

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
David Lynch - artysta, który otwierał na inny rodzaj kina
David Lynch zmarł w wieku 78 latFoto: PAP/Tytus Żmijewski

- Dawno nie widziałem przy śmierci artysty czy artystki takiego wysypu komentarzy, elegijnych postów ze strony kinomanów i kinomanek z mojego pokolenia oraz pokoleń obok. To pokazuje, jak bardzo David Lynch i jego kino było dla nas ważne. Jego twórczość otworzyła mnie na inny rodzaj kina - przyznaje w audycji "Wszystko Wszędzie Teraz" krytyk filmowy Błażej Hrapkowicz.

David Lynch zmarł w wieku 78. lat, o czym poinformowała jego rodzina. "Z głębokim żalem my, jego rodzina, zawiadamiamy, że zmarł człowiek i artysta David Lynch" - napisano w oświadczeniu na jego stronie na Facebooku. "Pozostawił po sobie wielką pustkę, ale - jak sam by powiedział - patrzcie na pączka, nie na dziurę" - napisano.


Posłuchaj

1:36:08
Świat Davida Lyncha, muzyczne biografie na dużym ekranie, wilkołaki i premiera komiksu "Brzask" (Wszystko Wszędzie Teraz/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Inny rodzaj kina

Lynch uznawany był za mistrza filmowego surrealizmu i jednego z najbardziej twórczych reżyserów Hollywood. Znany był z tego, że niechętnie wyjaśniał znaczenie swoich złożonych, zaskakujących, nieoczywistych filmów. Do jego najbardziej znanych dzieł należą między innymi "Elephant man", "Blue Velvet", "Dzikość serca" czy serial "Twin Peaks". 

- Jego twórczość otworzyła mnie na zupełnie inny rodzaj kina: surrealistyczne, oniryczne. Kino, które przekonywało, że ta rzeczywistość, którą ogarniamy racjonalnym rozumem i zmysłami, jest tylko jakąś powierzchnią albo jedną z wielu rzeczywistości - przyznaje Błażej Hrapkowicz. - W słynnym eseju o Lynchu David Foster Wallace napisał, że domeną Lyncha jest sfera "zarówno". Zarówno dobro, jak i zło; rzeczywistość jak i sen. Te granice u niego zawsze się zacierały, jego kino odsłaniało tę kurtynę - dodaje rozmówca Katarzyny Borowieckiej. 

Przeczytaj także

Ponadto w audycji:

- Błażej Hrapkowicz (krytyk filmowy) - muzyczne biografie na dużym ekranie („Kompletnie nieznany” i inne);
- Bartek Czartoryski (krytyk i znawca popkultury) - motyw wilkołaka w popkulturze (premiera filmu „Wolf Man”)
- Jacek Świdziński - premiera jego nowego komiksu "Brzask";
- materiał Oli Dobieszewskiej o serialu „Miasteczko Twin Peaks”

***

Tytuł audycji: Wszystko Wszędzie Teraz
Prowadziła: Katarzyna Borowiecka
Data emisji: 18.01.2025
Godziny emisji: 14.00-16.00

qch

Polecane