Dzień Dziadka - bezcenne opowieści wypełnione historią
2025-01-22, 09:01 | aktualizacja 2025-01-22, 11:01
Dziadkowie często są skarbnicami wiedzy i historii, do których trudno dotrzeć wnuczkom. Dlaczego warto ich słuchać i czym mogą nas zaskoczyć nasi dziadkowie? W Dniu Dziadka mówiliśmy o tym w audycji "Zapraszamy do Trójki".
Wspomnienia dziadków są bezcenne. Zawierają informacje, których próżno szukać w książkach czy w Wikipedii. Jaką rolę w życiu młodych ludzi odgrywają dziś dziadkowie? W Dniu Dziadka zamiast dziadkowych opowieści przedstawiliśmy opowieść o dziadkach.
Posłuchaj
Małe ojczyzny naszych dziadków
- Bardzo często młode osoby proszą, by postawić się na ich miejscu i ze swojej perspektywy odnieść się do danej sytuacji - mówi Kaja Stępkowska z Domu Spotkań z Historią. - Ci młodzi ludzie najczęściej pytają o przygody z życia seniorów oraz o przeszłość związaną z lokalnością, opowieści wiążące się z historiami ulic, dzielnic, środowisk sąsiedzkich, społeczności. Takie małe ojczyzny, małe historie - dodaje.
Przeczytaj także:
- Dzień Babci - współczesne babcie żyją swoim życiem
- Wybieramy najlepszą piosenkę z cyklu filmów o Bondzie
- Pisma urzędowe i e-doręczenia, czyli problemy zamiast usprawnień
Warto słuchać dziadków, bo ich opowieści są często historycznymi perełkami i niemal gotowymi scenariuszami na film.
Dzień dziadka na świecie
22 stycznia to szczególny dzień. Wtedy w Polsce obchodzony jest bowiem Dzień Dziadka.
To święto trafiło do naszego kraju z Ameryki w latach osiemdziesiątych XX wieku. W Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie, w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy (Labour Day), po pierwszym poniedziałku września, obchodzony jest Narodowy Dzień Dziadków (National Grandparents Day). W Wielkiej Brytanii święto dziadków przypada na pierwszą niedzielę października.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autor materiału: Jacek Frentzel
Data emisji: 22.01.2025
Godzina emisji: 7.13
dm/kor